Polacy pokochali pracę zdalną. Coraz więcej osób chce pracować głównie lub wyłącznie w trybie home-office. Pracodawcy traktują możliwość pracy zdalnej jako bonus, którym zachęcają kandydatów w tym samym stopniu co karnetami na zajęcia sportowe czy prywatnym ubezpieczeniem medycznym.
Całkiem możliwe, że praca zdalna wkrótce zdominuje te dziedziny, w których taki model wykonywania codziennych obowiązków jest możliwy. Jakie są jej korzyści dla pracownika i pracodawcy? Kiedy warto zastanowić się nad pracą zdalną?
Praca zdalna – korzyści dla pracownika i dla pracodawcy
Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, dostrzegają liczne korzyści wynikające z pracy zdalnej. Dla pracowników jest to przede wszystkim kwestia oszczędności. Czas poświęcany na codzienne dojazdy do i z biura można wykorzystać produktywniej – wcześniej zacząć i skończyć dniówkę, poświęcić więcej uwagi rodzinie czy hobby, albo po prostu lepiej się wyspać. Zwłaszcza w przypadku osób zatrudnionych daleko od miejsca zamieszkania, duże znaczenie ma też koszt paliwa czy biletów, który odpada z puli domowych wydatków wraz z pozostawaniem w domu.
Ogromną zaletą takiego modelu aktywności zawodowej jest jego spora elastyczność. Najczęściej nie ma problemu z dość plastycznym dopasowaniem godzin pracy do potrzeb pracownika (np. z wyskoczeniem na pół godziny, aby odprowadzić dziecko do żłobka). Część zawodów umożliwia wykonywanie czynności o dowolnej porze – a więc tzw. sowy nie czują się już przytłoczone koniecznością wczesnego wstawania, ponieważ mogą wydajniej pracować w nocy.
Również pracodawcy doceniają pracę zdalną. Przede wszystkim im mniej osób w biurze, tym mniej zasobów one zużywają. Prąd, woda, a nawet produkty spożywcze, są wykorzystywane w mniejszych ilościach. Niejednokrotnie można wręcz zrezygnować z wynajmu części pomieszczeń.
Dodatkowo pracownicy zdalni bywają lepiej zmotywowani i szczęśliwsi, co przekłada się na jakość wykonywanych przez nich czynności, a także na wierność przedsiębiorstwu. Można więc powiedzieć, że na pracy zdalnej wszyscy zyskują.
Czy możliwa jest zdalna praca w Zielonej Górze?
Czy przeglądając oferty pracy z Zielonej Góry, wypatrujesz tych, w których uwzględnia się możliwość pracy zdalnej? Największy wybór znajdziesz na GoWork.pl – wystarczy zaznaczenie odpowiedniego filtra, aby wyszukiwarka zwróciła wyłącznie wyniki odpowiadające zadanym kryteriom.
Co więcej, z pracą zdalną wiąże się dowolność wyboru pracodawcy – nie ma już znaczenia, czy jego siedziba znajduje się kilka ulic dalej, czy na drugim końcu Polski. Nawet podpisanie umowy może się odbyć w formie korespondencyjnej i coraz częstsze są sytuacje, gdy pracownik i pracodawca przez całe lata nigdy się nie spotykają.
Praca zdalna a praca hybrydowa – która jest lepsza?
Oprócz pracy zdalnej dostępne są również oferty pracy hybrydowej. Łączy ona pracę stacjonarną i home-office. W jakim zakresie – to już zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami oraz od specyfiki firmy. Czasami w biurze trzeba się pokazać kilka dni w tygodniu, czasami wystarczy kilka razy w roku. Najczęściej pracownicy i pracodawcy decydują się na jeden dzień obecności w tygodniu, który pozwala na utrzymanie bezpośredniego kontaktu.
Tak rzadkie dojazdy do siedziby stanowią motywację do poszukiwania zatrudnienia nawet w sporym oddaleniu od miejsca zamieszkania – raz za czas można poświęcić nawet kilka godzin na dojazdy, oczywiście jeśli otrzymujemy odpowiednie wynagrodzenie czy zwrot kosztów dojazdu.