Lubuscy i saksońscy policjanci podsumowali projekt Profilaktyka na kółkach – bezpieczeństwo w ruchu drogowym na polsko-saksońskim obszarze przygranicznym współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2022. To międzynarodowe przedsięwzięcie miało na celu udoskonalenie umiejętności dynamicznej jazdy samochodem i motocyklem. W ramach projektu poruszono także temat bezpieczeństwa na drogach w rejonie przygranicznym.
W środę, 22 września, w sali konferencyjnej żarskiej komendy odbyła się wideokonferencja podsumowująca projekt Profilaktyka na kółkach – bezpieczeństwo w ruchu drogowym na polsko-saksońskim obszarze przygranicznym. Przedsięwzięcie powstało przy współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz saksońskiej Policji, a współfinansowane było przez Unię Europejską w ramach Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.
Profilaktyka na kółkach – policjanci z Polski i Niemiec doskonalili technikę jazdy
Pierwsza część projektu realizowana była 7 i 8 września. Było to szkolenie dynamicznej jazdy motocyklem. Policjanci z Polski i Niemiec uczestniczyli najpierw w części teoretycznej szkolenia, gdzie pogłębiali wiedzę o technicznych aspektach jazdy motocyklem, począwszy od prawidłowej pozycji motocyklisty, poprzez właściwe przygotowanie jednośladu do jazdy, kończąc na prawidłowym udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku. Następnie odbyła się część praktyczna, najbardziej oczekiwana przez policjantów.
Mundurowi mogli pozyskaną wiedzę wykorzystać na profesjonalnym torze w Starym Kisielinie. Ćwiczyli szybkość jak i precyzyjność, a wszystko pod okiem profesjonalistów z pasją oraz wieloletnim doświadczeniem ze szkoły jazdy motocyklem Mototreningi.pl. Instruktorzy na bieżąco obserwowali sposób jazdy oraz korygowali błędy.
Kolejna część przedsięwzięcia odbyła się 14 i 15 września. Mundurowi pogłębiali wiedzę i doskonalili technikę jazdy samochodem. Podczas części teoretycznej w pierwszym dniu funkcjonariusze poznali techniki i taktyki bezpiecznej jazdy z elementami ryzyka drogowego. Omówiono najważniejsze systemy bezpieczeństwa używane w samochodach, rodzaje poślizgów, techniki pokonywania łuków i zakrętów oraz wpływ warunków atmosferycznych i stanu nawierzchni na drogę hamowania.
W drugim dniu odbyło się praktyczne szkolenie pod okiem profesjonalistów na specjalnym torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tomaszowo. Tu policjanci doskonalili swój styl jazdy z wykorzystaniem płyty poślizgowej, urządzenia destabilizującego tor jazdy – tak zwanego szarpaka oraz ćwiczyli jazdę na trolejach, czyli małych kółkach zamocowanych na tylnej osi pojazdu. Wszystko po to, by w bezpiecznych warunkach nauczyć się opanowywać uślizg przedniej i tylnej osi pojazdu, a co za tym idzie doskonalić bezpieczną jazdę samochodem pod okiem profesjonalistów. Instruktorzy na bieżąco obserwowali sposób jazdy oraz korygowali błędy.
Podczas wideokonferencji podsumowującej projekt, młodszy inspektor Przemysław Muszyński – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach, młodszy inspektor Tomasz Białek podkreślili, że takie przedsięwzięcia mają bardzo duże znaczenie w nawiązywaniu ścisłej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w zakresie ruchu drogowego.
W ramach tego przedsięwzięcia policjanci Żar i Niemiec, pełniący na co dzień służbę z wykorzystaniem samochodów osobowych i motocykli, uczestniczyli w szkoleniach z zakresu doskonalenia techniki dynamicznej jazdy.
Ważnym tematem poruszonym na konferencji był stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa lubuskiego i za zachodnią granicą. To zagadnienie zostało dokładnie omówione przez przedstawicieli lubuskiej i saksońkiej policji, ale także przez wielu zaproszonych gości, specjalizujących się w tej dziedzinie.
Na zakończenie wideokonferencji I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach, młodszy inspektor Tomasz Białek jeszcze raz podziękował za wspólną realizację projektu i wyraził chęć dalszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa.