25 lutego 2021

Żary24 online

Portal miejski

Jakie mogą być instalacje energooszczędne w domu jednorodzinnym?

Projekty domów

Projekty domów

Oszczędność to proces, który interesuje chyba wszystkich. Nie może zatem dziwić fakt, że coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju rozwiązania, których zadaniem jest zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych.

Instalacje energooszczędne w domu jednorodzinnym mogą mieć różnoraką formę, zawsze jednak mają ten sam cel. Znaczne obniżenie zużycia prądu, a tym samym zmniejszenie wysokości rachunków i kosztów eksploatacji domu. Sprawdźmy, jakie instalacje energooszczędne w domu jednorodzinnym możemy zainstalować.

Automatyczne zarządzanie ogrzewaniem

Jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach, a zarazem najbardziej skutecznych i przynoszących największe oszczędności, jest system automatycznego sterowania procesami związanymi z ogrzewaniem. W tym celu idealnie sprawdza się instalacja termostatu grzejnika z technologią Wi-Fi. Urządzenie to charakteryzuje bardzo duża wydajność, która jednocześnie zapewnia olbrzymi komfort mieszkańców i użytkownikom instalacji. Maksymalnie ogranicza bowiem ich aktywność w procesie kontroli zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Instalacja umożliwia programowanie działania systemu na siedem dni w przód, po czym samodzielnie wykonuje całą pracę. Programowania polega na ustaleniu poziomu temperatury, jaka według użytkownika powinna panować w poszczególnych pomieszczeniach, w których instalowane są czujniki termiczne. Zbierają one informacje dotyczące warunków panujących we wnętrzu i dzięki technologii Wi-Fi przesyłają je do termostatu. W tym momencie następuje najważniejsza część procesu. Termostat otrzymuje informacje na temat panującej temperatury i automatycznie dostosowuje intensywność grzania tak, żeby osiągnąć pułap wprowadzony do programatora. W przypadku odnotowania zbyt niskiej temperatury, termostat zwiększa napływ ciepła lub zmniejsza, a nawet całkowicie odcina ogrzewanie w przypadku przekroczenia tej granicy. Dzięki temu, energia nie jest marnowana na niepotrzebne przegrzewanie pomieszczeń, a jej pobór potrzebny do procesów grzewczych jest wstrzymany od razu, kiedy przestaje zachodzić taka potrzeba. System umożliwia dużą oszczędność prądu i pieniędzy.

Sprawna wymiana powietrza

Racjonalne ogrzewanie to jeden z wielu sposobów na zaoszczędzenie zużycia energii. Konieczność dogrzewania pomieszczeń można jednak zmniejszyć. W takich sytuacjach warto postawić także na proces, który określany jest mianem rekuperacji, czyli racjonalnego zarządzania przepływem powietrza. Umożliwia on zarówno poczynienie oszczędności, jak i zwiększa jakość powietrza, którym oddychamy. Rekuperator to urządzenie, którego zadaniem jest wydalanie poza obręb budynku zużytego powietrza, jednak odzyskaniu z niego ciepła, a następnie przekazaniu tej energii do ponownego obiegu, poprzez przekazaniu go do powietrza nowego, które jest zasysane z zewnątrz. Inaczej mówiąc, jest to zatem proces odzyskiwania ciepła, który zmniejsza zapotrzebowanie na bardziej intensywne ogrzewanie. Dodatkowo, rekuperatory wyposażone są w specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, pyłki, wilgoć i inne szkodliwe dla zdrowia substancje, dzięki czemu w pomieszczeniach mieszkalnych tworzą się komfortowe i przyjazne zdrowiu warunki mieszkalne. Projekty domów z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem są powszechnie dostępne na naszym rynku.

Urządzenia grzewcze

Powiedzieliśmy już o termostatach, które zapobiegają niepotrzebnemu poborowi energii w celach grzewczych, kiedy w pomieszczeniach panują optymalne warunki oraz o rekuperatorach, które minimalizują straty ciepła i zmniejszają zapotrzebowanie na grzanie. Wypada zatem jeszcze powiedzieć, jaka instalacja grzewcza okaże się energooszczędnym rozwiązaniem. Zdecydowanie warto postawić na pompy ciepła lub kotły kondensacyjne. Zachwycają one produkcją dużej ilości ciepła, przy jednoczesnym stosunkowo niewielkim koszcie jego uzyskania. Pompy cieplne wykazują skuteczność na poziomie 300-400%, a kotły powyżej 100%. Urządzenia ta nie tylko wykorzystywane są do ogrzewania pomieszczeń, ale także wody bez dodatkowego zużycia energii. Dzieje się tak, dzięki wydzielaniu ciepłej pary podczas ogrzewania, która jednocześnie grzeje wodę.