1 czerwca 2020

Żary24 online

Portal miejski

Koronawirus 2019-nCoV (Covid-19) – fakty, objawy, zapobieganie

Koronawirus 2019-nCoV | fot. Pixabay

Koronawirus 2019-nCoV | fot. Pixabay

Koronawirus 2019-nCoV (Covid-19) - fakty, objawy, zapobieganie 3

Z uwagi na bliskie położenie Żar przy granicy przypominamy: nowy wirus z Chin nie dotarł jeszcze do Polski ale wszystkie służby pilnie śledzą sytuację.

Koronawirus 2019-nCoV (w momencie pisania tego artykułu, 29 stycznia 2020 r. – przyp. red.) w Europie został stwierdzony we Francji, u naszego zachodniego sąsiada – Niemczech i Finlandii i niestety, jak wskazują informacje, rozprzetrzenia się. Dodatkowe środki ostrożności wprowadzają wszyscy od linii lotniczych po korporacje. Poznajcie fakty, objawy i sposoby zapobiegania.

[Aktualizacja z dnia 26 lutego 2020 r.]
Na dzień dzisiejszy w Europie potwierdzono zakażenia w 14 krajach – we Francji, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Chorwacji, Macedonii i Grecji a także we Włoszech, gdzie zakażonych jest najwięcej a władze próbują powstrzymać wybuch epidemii.

Rozesłane zostały już pierwsze Alerty RCB, w których Ministerstwo Zdrowia informuje o zagrożeniu koronawirusem i zachęca do zapoznania się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus.

Koronawirus 2019-nCoV z Chin to nowy patogen wywołujący zapalenie płuc. Jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Rozwija się w organiźmie od kilku do kilkunastu dni od zakażenia – wywołuje objawy podobne do przeziębienia i grypy czyli gorączkę, kaszel i duszności.

Zapobiegaj przez częste i poprawne mycie rąk

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu – zaleca Główny Inspektor Sanitarny (GIS)

Koronawirus 2019-nCoV (Covid-19) - fakty, objawy, zapobieganie 4

Pamiętaj o profilaktyce

  • jeśli kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi, zakryj usta chusteczką lub zgiętym łokciem. Zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce
  • unikaj kontaktów z osobami, które mają gorączkę i kaszel
  • unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka i dbaj o higienę miejsc w których takie produkty przygotowujesz
  • unikaj odwiedzania bazarów lub skupiaj ludzkich w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki. Unikaj kontaktu ze zwierzętami i ich odchodami.
  • Pamiętaj o ciągłej higienie rąk

Co przypadku pojawienia się symptomów?

Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak

  • gorączka powyżej 380C
  • kaszel
  • duszność

skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli odbywałeś wcześniej podróże.

GIS informuje, że według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Możesz obserwować bieżącą sytuacje i rozprzestrzenianie się wirusa na interaktywnej aktualizowanej na żywo mapie Coronavirus 2019-nCoV Global Cases.

źródła: GIS/WHO/Johns Hopkins CSSE