Drzewo, Wiatr, Wichura
Wiadomości

Lubuskie po uderzeniu orkanu Ksawery. 1,2 tys. miejscowości wciąż bez prądu.

W całym regionie trwa usuwanie skutków i szacowanie strat po wczorajszym uderzeniu orkanu Ksawery. O tym, że wichura spustoszyła województwo lubuskie pisaliśmy już wczoraj. Wichura uszkodziła wiele linii energetycznych i innych urządzeń do dystrybucji prądu. Spowodowała ogromne utrudnienia komunikacyjne na drogach i liniach kolejowych.

Według wojewody, po przejściu Ksawerego uszkodzonych jest ok. 70 budynków mieszkalnych i ok. 40 gospodarczych. Strażacy interweniowali ponad 1,2 tys. razy a 160 zgłoszeń w dalszym ciągu jest w realizacji. 1 osoba zginęła a pięć zostało rannych – raportuje lubuska straż pożarna.

Zobacz również: Synoptycy mieli rację. Orkan Ksawery spustoszył lubuskie

Wojewoda poinformował, że wczorajsza awaria prądu była potężna o niespotykanej dotąd skali. O 6 rano w dalszym ciągu 200 tys. odbiorców w 1,3 tys. miejscowości wciąż było bez prądu. Usunięcie wszystkich może potrwać nawet kila dni. W Żarach w dalszym ciągu (stan na godz. 11:30) są ulice odcięte od dostaw energii elektrycznej.

W Zielonej Górze zasilanie udało się przywrócić częściowo między 3 a 4 rano po sprowadzeniu przez strażaków agregatów i podłączeniu prądu z Bolesławca. Przypomnijmy, że wczoraj wieczorem Zielona Góra została odcięta od dostaw energii elektrycznej w całości.

Przejezdne są wszystkie drogi wojewódzkie, straż walczy jeszcze z udrożnieniem niektórych lokalnych dróg.

Wojewoda poinformował, że inspekcja budowlana rozpoczyna wycenianie strat, a służby pomocy społecznej są w kontakcie z samorządami, gminami, gdzie wichura wyrządziła największe szkody. MSWiA natomiast zapowiedziało pomoc finansową. Region odwiedzi również premier Beata Szydło, by zapoznać się z sytuacją po wichurze.

W regionie cały czas trwa usuwanie skutków wichury. Ksawery początkowo dotarł nad południową część Ziemi Lubuskie w czwartek popołudniu. Później wiało już w całym regionie. Orkan osłabł dopiero po godzinie 20.


Więcej na ten temat:


 

One thought on “Lubuskie po uderzeniu orkanu Ksawery. 1,2 tys. miejscowości wciąż bez prądu.

  1. Maskra! U mnie prąd wrócił dopiero późnym popołudniem. Ale zrobiłem objazdówkę po mieście i dużych szkód w Żarach nie widziałem.

Comments are closed.