4 kwietnia 2020

Żary24 online

Portal miejski

PKP tnie drzewa w okresie lęgowy ptaków

PKP tnie drzewa w okresie lęgowy ptaków 2

Zdjęcie ilustracyjne - fot. Pixabay

PKP tnie drzewa w okresie lęgowy ptaków 3

To już koniec. Trzy tygodnie działań w obronie uratowanych w zeszłym roku kilkuset dębów na trasie Żary – Miłkowice na nic.

Kiedy zaczął się marzec, odetchnęliśmy z ulgą. W okresie lęgowym nikt nie będzie ciął. Nic bardziej mylnego. Jakby oprawcy tylko na to czekali. 6 marca rozpoczęła się rzeź starych – czasami 200 letnich, zdrowych, pełnych dziupli i gniazd dębów.

Mimo natychmiastowych działań, telefonów, maili, interwencji , wniosków o ustanowienie pomnika przyrody, o wpisanie obiektu do rejestru zabytków, zgłoszeń wykroczenia polegającego na zniszczeniu siedlisk gatunków chronionych, na bezczynność Policji , po prostu nic, nic, nic.

PKP, RDOŚ, Policja, prokuratura, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Miasta, Starostwo, Urząd Gminy działają zgodnie z prawem (bo decyzja na wycinkę wydana) nawet jak jest jasne, że nie.

Wykonawca nikomu nie przedstawił zgód z RDOŚ, PKP nie udostępnił wyników inwentaryzacji ( choć mówi, że takowe ma).

To tylko w skrócie niektóre działania, które podjęliśmy jako Zieloni z Żar i Zielonej Góry (dzięki Asiu Lidanne), 3 mieszkańcy i jedna radna. Poseł Tomek Aniśko napisał interwencję.

Głową muru nie przebijesz! Bezczynność urzędników i przerzucanie się kompetencjami, brak jakiejkolwiek chęci pomocy oraz znieczulica na dziejące się barbarzyństwo powala.

A zasłanianie się specustawą PKP o bezpieczeństwie w ruchu kolejowym nawet podczas łamania prawa to rzeczywistość, z którą nie możemy sobie poradzić.

Ustawy o ochronie przyrody nikt nie bierze pod uwagę. A ja nawet nie mogę przypiąć się do drzew, bo jestem objęta kwarantanną.

autor: Alina Rapacz