4 kwietnia 2020

Żary24 online

Portal miejski

Ostrzeżenie przed burzą, Ostrzeżenie przed wiatrem

Pogoda oszalała! Ostrzeżenie przed burzą - II stopień 2

Pogoda robi się coraz bardziej niebezpieczna. Po raz kolejny dzisiaj, otrzymaliśmy na redakcyjną skrzynkę ostrzeżenie meteorologiczne – tym razem przed burzą.

Wydano komunikat. Burze, stopień II – opady deszczu od 41 do 70 mm. Wiatr w porywach od 91 do 110 km/h. Grad od 2 do 5 cm. Komunikat obowiązuje od 2020-02-23 18:05 do 2020-02-23 19:30.

Co się dzieje z pogodą?

Nad Skandynawią przemieszcza się potężna Ksantypa a jej córka Julia, mały ale bardzo dynamiczny niż zbliża się do nas od południowego-zachodu i może być bardzo groźna – informuje TVN24.

Alarmy meteo obowiązują w wielu województwach – donoszą ogólnopolskie media a obserwatorzy pogody dodają – Do końca nie jest wiadome co nas czeka tego groźnego wieczora i nadchodzącej nocy.

Czego można się spodziewać?

 • Bardzo silne porywy wiatru w zakresie 55-95 km/h
 • Bardzo silne porywy wiatru związane z pojawieniem się
  ewentualnych linii szkwałowych/MCS osiągające prędkość
  110-120 km/h (lub większe)
 • Opady deszczu/deszczu ze śniegiem/śniegu o charakterze
  umiarkowanym/intensywnym.
 • Opady o charakterze konwekcyjnym – grad/krupa lodowa
 • Wyładowania atmosferyczne
 • Mało prawdopodobne ale niewykluczone jest pojawienie się trąb powietrznych

Taka pogoda niesie zagrożenie życia. Może łamać drzewa, uszkadzać budynki i powodować straty materialne. Bardzo prawdopodobne są zerwania linii energetycznych i przerwy w dostawach prądu.

Obserwatorzy pogody i łowcy burz ostrzegają, że wiatr szkwałowy ma to do siebie, że pojawia się nagle a ponieważ burza i wichura będzie się przemieszczać wieczorem i w nocy, z powodu braku możliwości obserwacji otoczenia, możemy doświadczać uderzeń wiatru “znikąd”.

Zabezpiecz mienie

Należy zabezpieczyć całe mienie, które może zostać porwane lub poderwane przez wiatr. Unikaj przemieszczania, chowania się i parkowania w pobliżu drzew.

Zachowaj szczególną ostrożność

Jeśli możesz, pozostań w domu – śledź podawane komunikaty i obserwuj rozwój sytuacji.

zary24.pl