10 lipca 2020

Żary24 online

Portal miejski

Premier ogłasza stan epidemii. Szkoły zamknięte do świąt. Ogromne kary za łamanie kwarantanny

Kontrola sanitarna na granicy

Kontrola sanitarna na granicy | fot. policja.pl

Premier ogłasza stan epidemii. Szkoły zamknięte do świąt. Ogromne kary za łamanie kwarantanny 2

Rząd, w ciągu kilkunastu dni, spodziewa się 10 tys. zachorowań na koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii. kara za złamanie kwarantanny wzrasta z dotychczasowych 5 tys. zł aż do 30 tys. zł.

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki – oświadczył premier Matuesz Morawiecki na konferencji prasowej. Jednocześnie stwierdził, że ta decyzja nie oznacza przełożenia terminu wyborów prezydenckich, które mają odbyć się w kwietniu. Szkoły, placówki oświatowe i uczelnie natomiast mają pozostać zamknięte do Świąt Wielkanocnych. Nauka zdalna, formalnie wchodzi od 25 marca – poinformowało MEN.

W galeriach natomiast zostaną otwarte sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości.

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski powiedział, że w związku ze stanem epidemii nowe kompetencje do walki z wirusem uzyskają wojewodowie. Wojewoda na obszarze swoich województw, może wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię.

źródło: KPRM/MZ/MEN