Wiadomości

Uciekał bo miał zakaz prowadzenia samochodów i był nietrzeźwy

Policjanci z Posterunku Policji w Trzebielu po pościgu zatrzymali 25-latka, który uciekał oplem vectra. Mężczyzna nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej pomimo nadawanych sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Jak się okazało posiadał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów oraz był nietrzeźwy. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed Sądem.

W nocy 20/21 marca br. policjanci z Posterunku Policji w Trzebielu pełnili służbę patrolową. Po 23.00 w miejscowości Karsówka zauważyli pojazd marki Opel Vectra, który poruszał się drogami leśnymi. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierującego do kontroli drogowej i ruszyli za pojazdem.

Kierowca na widok radiowozu zaczął przyspieszać, a kiedy mundurowi włączyli sygnały dźwiękowe i świetlne, zaczął uciekać. Pościg za uciekającym odbywał się drogami leśnymi i gruntowymi. Mężczyzna co jakiś czas wjeżdżał na drogę publiczną, by po chwili ponownie wjechać do lasu. Co chwilę zmieniał kierunek jazdy, zajeżdżając drogę dla radiowozu. Uniemożliwiał w ten sposób policjantom zatrzymanie pojazdu w bezpieczny sposób, tak aby nie stworzyć zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

W pewnym momencie kierowca zatrzymał pojazd na poboczu w miejscowości Czaple i rozpoczął ucieczkę pieszo. Daleko jednak nie uciekł, ponieważ po około 100 metrach zatrzymali go policjanci. Jak się okazało 25-letni mieszkaniec pow. żarskiego posiadał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd. Funkcjonariusze sprawdzili także stan trzeźwości mężczyzny, posiadał ponad 0,80 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi użyli także testera narkotykowego, który potwierdził przypuszczenie, że kierowca może być pod wpływem narkotyków. Do dalszych badań laboratoryjnych pobrana została także krew. Teraz 25-latek odpowie za popełnione przestępstwa.

Za złamanie prawomocnego zakazu sądowego prowadzenia pojazdów grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Od 1 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja przepisów – kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

Źródło: KPP Żary