W 2024 roku Park Mużakowski obchodzi 20-lecie wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” serdecznie zapraszają na Święto Parku Mużakowskiego, które odbędzie się 22 i 23 czerwca 2024 roku. Jest to wyjątkowa szansa na lepsze poznanie miejsca światowego dziedzictwa oraz jego fascynującej historii.

Święto Parku Mużakowskiego 2024
fot. Maciej Jabłoński/F11 /NID

Święto Parku Mużakowskiego 2024 potrwa dni. W programie wydarzenia znajdują się różne atrakcje, które umilą czas zarówno miłośnikom przyrody, jak i entuzjastom kultury. W ramach Święta Parku Mużakowskiego odbędą się m.in. cieszące się dużą popularnością wycieczki rowerowe i oprowadzania z przewodnikami (dostępne w języku polskim, angielskim i niemieckim). Spacerując z Przewodnikami Mużakowskimi będzie czas, aby rozejrzeć się i nacieszyć oczy pięknymi pejzażami. Twórca Parku, Hermann von Pückler-Muskau, w XIX wieku sformułował koncepcję, która zakłada, że park jest jak galeria obrazów:

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Wystarczy jeden krok w głąb lasu i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pałac i ogrody znikają, by ustąpić miejsca niczym niezmąconej samotności i wzniosłej dzikości natury, póki jakiś zakręt ścieżki nie otworzy niespodziewanie widoku na dzieło sztuki przebłyskujące pośród mrocznych sosen. 

Przez 2 dni na Łące Rotha, w godz. 14.00-21.00, będzie znajdować się strefa piknikowa, na której przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty pszczelarskie czy warsztaty z plecenia wianków. Tego samego dnia o 20.00 będzie okazja, aby wziąć udział w puszczaniu wianków na rzekę.

Zobacz:   Nysa Łużycka przekroczyła stan ostrzegawczy – pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie żarskim

22 czerwca duet wiolonczelowo-harfowy (w składzie: Alicja Różycka i Anna Blum) zabierze publiczność w niezwykłą podróż po świecie muzyki klasycznej oraz filmowej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. ogniste tanga: „El Coclo” i „Pour una cabeza”, wzruszające „Oblivion” Astora Piazzolli, kontemplacyjne Prelude z Suity antycznej Johna Ruttera, porywającą Habanerę z Carmen czy fragmenty „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego. Artystki przeniosą gości także w świat muzyki z bajek, takich jak: „Piękna i bestia”, „Król lew” czy Kraina Lodu”.

Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Zielonogórskiej, pod batutą Rafała Kłoczko. Pierwsze dni kalendarzowego lata, czas przesilenia, kiedy żywioły stają się silniejsze, a cały świat jest pełen magii. Ogień i światło, woda i ciemność, śpiew i instrumenty oraz… G. Bizet, E. Elgar, R. Kłoczko, M. Ravel G. Verdi, H. Zimmer. Wszyscy wykonawcy, znakomita Orkiestra Symfoniczna i Chór FZ zapraszają na coś więcej niż koncert, zapraszają na widowisko. 23 czerwca uroczyście zakończy Święto Parku Mużakowskiego 2024.

Zobacz:   Nysa Łużycka przekroczyła stan alarmowy – poziom wody wciąż rośnie

Święto Parku Mużakowskiego 2024 – pełny program

codziennie, start przy Punkcie Informacyjnym, Łęknica (ul. Hutnicza 19)

  • 10:00 – „Poznaj Park Mużakowski” – oprowadzanie z przewodnikiem – PL, DE
  • 10:00 – „Rowerem po Parku Mużakowskim” – wycieczki rowerowe z przewodnikiem – każdego dnia trasa będzie inna. Znajdą się na niej m.in. Wiadukt, Most Arkadowy, szkółki, Kamień Pücklera, Park Zdrojowy, Dąb Hermanna i wiele innych.
  • 13:00 – „Poznaj Park Mużakowski” – oprowadzanie z przewodnikiem – PL, ANG

UWAGA! Na wycieczki rowerowe obowiązują zapisy pod adresem e-mail: leknica@nid.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

22 czerwca (sobota)

  • 14:00-21:00 – strefa piknikowa na Łące Rotha
    • strefa Gastronomiczna
    • warsztaty z plecenia wianków
    • stanowiska informacyjno-promocyjne: Park Mużakowski, Centrum Kulturalno-Edukacyjne Geoparku Łuk Mużakowa w Łęknicy, Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Cottbus
  • 12:00, 14:00, 15:00 – Łąka Rotha, kameralne koncerty z Filharmonią Zielonogórską
  • 20:00 – Wianki z Parkiem Mużakowskim
Zobacz:   Nysa Łużycka przekroczyła stan ostrzegawczy – pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie żarskim

23 czerwca (niedziela)

  • 14:00 – 21:00 strefa piknikowa na Łące Rotha
    • strefa gastronomiczna – Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego
    • warsztaty z plecenia wianków
    • warsztaty pszczelarskie
    • stanowiska informacyjno-promocyjne: Park Mużakowski, Województwo Lubuskie, EUWT, Nadleśnictwo Lipinki – Osada Leśna, Centrum Kulturalno-Edukacyjne Geoparku Łuk Mużakowa w Łęknicy, Ośrodek Kultury i Bibilioteka w Trzebielu
  • 19:00 – Łąka Rotha, koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej

Na wszystkie wydarzenia w ramach Święta Parku Mużakowskiego obowiązuje wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”. Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027.

- REKLAMA -

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz