- REKLAMA -

Wszystkie odpady inne niż komunalne (wytwarzane na co dzień w domu) muszą być utylizowane na specjalnych zasadach. Dotyczy to gruzu, odpadów budowlanych, mebli, sprzętu elektronicznego oraz substancji niebezpiecznych, takich jak lakiery. Co zatem zrobić z odpadami tego typu?

Gdzie wyrzucać gruz i inne odpady budowlane?
Materiał promocyjny partnera – fot. eko-logis.com.pl

Wynajem kontenera – wygodny sposób na usunięcie gruzu

Aby pozbyć się śmieci legalnie, a przy tym relatywnie szybko i komfortowo, najlepiej wynająć kontener od lokalnej firmy zajmującej się gospodarką odpadami. Pojemnik można zwykle zamówić telefonicznie lub przez formularz na stronie internetowej – zostanie on dostarczony we wskazane miejsce, często nawet tego samego dnia. Po zapełnieniu kontenera firma odbiera go lub wymienia na nowy, a śmieci zostają przekazane do utylizacji, zgodnie z wymogami prawa, bezpiecznie dla środowiska.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Kontener na odpady można wynająć na konkretne rodzaje odpadów (np. na gruz budowlany, odpady zielone, gabaryty), lub też na odpady zmieszane. Dopasować do potrzeb można także pojemność – do dyspozycji mamy kontenery od kilku do kilkunastu m³ (przedsiębiorstwa mogą wynająć większe kontenery, przekraczające 30 m³).

Wywóz gruzu w Żarach prowadzi między innymi firma EKO-LOGIS. Szczegóły oferty są dostępne na stronie: https://eko-logis.com.pl/.

Niewielkie ilości odpadów można zawieźć do PSZOK-a

Alternatywą dla kontenera może być Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. Taki punkt działa w każdej gminie i przyjmuje śmieci nieodpłatnie (dotyczy to tylko osób fizycznych). Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że PSZOK przyjmuje tylko niewielką ilość śmieci, a na dodatek trzeba je tam dostarczyć samodzielnie. Odpady remontowo-budowlane są ciężkie i trudne w przenoszeniu, dlatego zwykle nie jest to rozwiązanie praktyczne.

Pamiętaj, że gruzu i innych odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do śmietników komunalnych. Jest to zagrożone wysokimi karami. Śmieci tego typu powinny trafić do sortowni przystosowanej do ich obróbki – selekcji, odzysku oraz bezpiecznej utylizacji. Odpady komunalne przechodzą przez zupełnie inny proces, dlatego nie można mieszać ze sobą typowych pozostałości z gospodarstwa domowego z fragmentami konstrukcji, sprzętem AGD, gabarytami, ziemią, czy innym odpadami po remoncie.

Jakie odpady trzeba utylizować na specjalnych zasadach? 

Jak powiedzieliśmy, jest to przede wszystkim gruz (m.in. rozkruszony beton, fragmenty ścian, cegłówki, bloczki różnego typu, dachówki), ale także odpady zielone (piasek, żwir, ziemia, duże gałęzie drzew), czy materiały budowlane. Osobnego pojemnika wymagają też materiały izolacyjne, które nieodpowiednio składowane są szkodliwe dla środowiska, nierzadko również dla człowieka – przykładami są wełna mineralna, czy azbest.

Do śmietników komunalnych nie wyrzucamy urządzeń RTV i AGD, gabarytów (meble, duże sprzęty bez elektroniki, okna), a także substancji niebezpiecznych. Naczelną zasadą jest, że wszystkie śmieci inne niż komunalne wymagają osobnej procedury – wynajęcia kontenera lub zawiezienia ich do gminnego punktu zbiórki.

- REKLAMA -