PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą dostęp do kolei w województwie lubuskim – mieszkańcy miejscowości Grabik i Słone zyskają nowe przystanki, a Sarbiewa wygodne perony w dogodniejszej lokalizacji. Jest przetarg na przygotowanie projektów i realizację prac w ramach rządowego programu na lata 2021 – 2025. Podróżni skorzystają z efektów na przełomie 2024 i 2025 r.

Pociąg Impuls 2
Zdjęcie ilustracyjne – fot. UMWL, lubuskie.pl

Nowe przystanki w miejscowościach Grabik (gmina Żary) i Słone (gmina Świdnica) zwiększą dostęp do kolei na linii kolejowej nr 370 Zielona Góra – Żary, a zmodernizowane perony w Sarbiewie (gmina Zwierzyn) poprawią komfort podróży między Krzyżem Wielkopolskim a Kostrzynem (linia kolejowa nr 203).

„Program przystankowy” PKP PLK w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

W Grabiku mieszkańcy zyskają nowy peron, zlokalizowany przy przejeździe kolejowo-drogowym, który zostanie wyposażony w sygnalizację i rogatki. W miejscowości Słone podróżni skorzystają z kolei na nowym przystanku w rejonie ul. Słonecznej, a w Sarbiewie obecnie istniejący przystanek zastąpi nowy – pociągi zatrzymają się w okolicy ul. Lipowej przy dwóch peronach, do których dostęp zapewnią również pochylnie.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

Długie na 100 m perony zapewnią wszystkim podróżnym dogodne korzystanie z kolei. Dla komfortu przewidziano m.in. wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie LED. Przystanki będą w pełni dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się, a wypukła faktura ze ścieżkami naprowadzającymi na antypoślizgowej nawierzchni i nakładki w alfabecie Braille’a pomogą w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży – łączenia kolei i rowerów – będą stojaki w obrębie peronów. Przy przystankach Słone i Sarbiewo, w ramach prawa opcji przewidzianego w planowanych do podpisania umowach na roboty, możliwa będzie również budowa parkingów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na opracowanie dokumentacji i realizację prac w trzech lokalizacjach w województwie lubuskim. Realizacja nowego przystanku Sarbiewo na linii kolejowej nr 203, budowa nowego przystanku Grabik na linii kolejowej nr 370 i budowa nowego przystanku Słone na linii kolejowej nr 370 przewidywana jest do końca 2024 r. Szacunkowa wartość powyższych zadań wynosi łącznie ponad 14,5 mln zł (Grabik – ok. 5,4 mln zł, Słone – ok. 5,4 mln zł, Sarbiewo – ok. 3,8 mln zł).

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

„Program przystankowy” poprawia dostęp do kolei w regionie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostęp do kolei w regionie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji regionalnej i międzywojewódzkiej. Środki, w ramach programu wartego ponad 1 mld zł, zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Zobacz:   Remont drogi w Grabiku - utrudnienia w ruchu przez cały wrzesień. ZDW wyznaczył objazdy

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znajduje się 207 lokalizacji, a na rezerwowej – 107.

W województwie lubuskim „program przystankowy” obejmuje 6 lokalizacji. Obecnie wykonawcy przygotowują dokumentację projektową niezbędną do realizacji prac budowlanych dla zadań w miejscowościach: Żary (nowy przystanek Żary Osiedle), Rzepin (nowy przystanek Rzepin Miasto) i Radnica (nowe dojście do peronów). Szacunkowa wartość wszystkich inwestycji z „programu przystankowego” w województwie wynosi ponad 20 mln zł.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz