Przedszkole to nowy etap w życiu maluszka i dość stresujący okres zarówno dla niego jak i rodziców. Pierwsze dni bywają trudne, dziecko pozostaje pierwszy raz na długo z obcymi osobami. Rodzice z kolei martwią się, czy dziecko da sobie radę i czy spodoba mu się nowe miejsce. Jak przygotować pociechę na pierwszy dzień w przedszkolu? Jak poznać, że maluch jest gotowy na przedszkole i czy żłobkowym dzieciom jest łatwej podczas adaptacji w placówce? Zapraszamy do artykułu.

Adaptacja w przedszkolu — czy żłobkowym dzieciom jest łatwiej?
fot. Pexels

Przedszkole to nowy etap w życiu maluszka i dość stresujący okres zarówno dla niego jak i rodziców. Pierwsze dni bywają trudne, dziecko pozostaje pierwszy raz na długo z obcymi osobami. Rodzice z kolei martwią się, czy dziecko da sobie radę i czy spodoba mu się nowe miejsce. Jak przygotować pociechę na pierwszy dzień w przedszkolu? Jak poznać, że maluch jest gotowy na przedszkole i czy żłobkowym dzieciom jest łatwej podczas adaptacji w placówce? Zapraszamy do artykułu.

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszym krokiem jest oczywiście staranne wybranie odpowiedniej placówki. Spory wybór prywatnych oraz państwowych placówek jest w dużych miastach takich jak np. Gorzów Wielkopolski. Warto zwrócić uwagę nie tylko na odległość placówki od naszego domu, ale również opinie o miejscu, oferowany system nauczania, godziny otwarcia, kwalifikacje kadry oraz pakiet zajęć dodatkowych. 

Aby przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu bądź żłobku, należy przede wszystkim z nim porozmawiać. Wytłumaczenie dziecku, czym jest placówka i czego może się tam spodziewać, pomoże oswoić mu strach przed nieznanym. Warto zadbać o to, aby pierwsze dni adaptacji w placówce trwały krótko. Zostawienie dziecka, pierwszego dnia w obcym miejscu na wiele godzin nie jest dobrym pomysłem, i może wywołać strach. Najlepiej zacząć od 1 – 2 godzin i stopniowo wydłużać ten okres. Warto pamiętać by samo pożegnanie z dzieckiem trwało dość krótko, przedłużanie tej chwili może skończyć się płaczem i niechęcią rozstania z mamą lub tatą.

Przedszkole — po czym poznać, że dziecko jest gotowe?

Twoje dziecko ma 2- 2,5-roczku i zastanawiasz się, czy to dobry czas na rozpoczęcie przygody z przedszkolem? Z jednej strony widzisz, że potrzebuje więcej kontaktu z rówieśnikami, a z drugiej obawiasz się, czy poradzi sobie tyle czasu bez Ciebie przy tylu nowych zajęciach? Poniżej przedstawiamy kilka różnych sygnałów, po których poznać można, że dziecko jest już gotowe na przedszkole.

  • Gdy widzi większą grupę dzieci, ciągnie w ich stronę i interesuje się sytuacją;
  • lubi zabawy z innymi dziećmi i chętnie poznaje nowych kolegów;
  • spędzając czas z dziećmi, które uczęszczają do placówki, jest zainteresowane tym tematem i historiami z przedszkola;
  • lubi książeczki i opowieści o przedszkolu.

Adaptacja w przedszkolu — czy żłobkowym dzieciom jest łatwiej?

Dzieci, które wcześniej chodziły już do żłobka lub klubu malucha, z reguły lepiej radzą sobie z przedszkolną rzeczywistością. Dzieje się tak, dlatego, że największą zmianą u dziecka w takim okresie jest rozstanie z rodzicem, a dziecko żłobkowe jest już z tym pogodzone. Oczywiście zdarza się także, że i takie dziecko, przyzwyczajone do schematu dnia ze żłobka może poczuć się na początku zagubione. Nie ma się jednak czym martwić, maluchy szybko przystosowują się do nowych sytuacji, a nowy plan dziennych aktywności szybko staje się stałą, dobrze znaną rutyną.

Źródło: http://kraina-kubusia.pl/