Budowanie relacji w rodzinie wymaga systematyczności i czasu. Jednym z narzędzi wspierających tworzenie więzi są gry zręcznościowe. Jaki jest ich wpływ na rozwój dziecka, a jakie są korzyści dla osoby dorosłej? Dlaczego czasem warto spojrzeć na świat z innej perspektywy?

Gry zręcznościowe – jak wpływają na rozwój dziecka i budowanie relacji w rodzinie?
Materiały partnera – fot. Adobe Stock

Jak spędzać wolny czas z rodziną?

W rozwoju i wychowaniu dziecka bardzo ważną rolę odgrywają więzi rodzinne. Co zrobić, by je wzmocnić? Spędzając ze sobą czas. Na początek warto wybrać aktywność, najlepiej wspólnie, tak aby uwzględnić potrzeby każdej osoby. W ten sposób uczymy się mówienia o swoich odczuciach i preferencjach oraz aktywnego i uważnego słuchania innych osób. W przypadku odmiennych pomysłów grupa może wypracować inne rozwiązanie akceptowalne dla wszystkich – to cenna lekcja przydatna również w innych sytuacjach związanych z pracą zespołową. Rodzice, spędzając wolny czas z dzieckiem, pokazują otwartość oraz chęć poznawania zainteresowań i potrzeb pociechy. Dodatkowo sami przypominają sobie własny okres dzieciństwa, co może być świetną odskocznią od codzienności i trosk. Wspólne granie to także forma praktykowania uważności. Uczestnictwo w zabawie wymaga od nas bycia „tu i teraz”. Młodsze dzieci dzięki obecności rodziców zaspokajają potrzebę bliskości, a tym samym wzmacniają poczucie własnej wartości. Według badaczy, np. Wincentego Okonia, jakość spędzonego czasu wolnego wpływa na nawyki i zainteresowania, a także na późniejsze zachowanie dziecka.

Czego uczą gry zręcznościowe?

Gry zręcznościowe uczą koncentracji uwagi, poprawiają pamięć, spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową, a także zwiększają zdolności manualne i percepcyjne. Dodatkowo, granie dostarcza wiele rozrywki i uśmiechu, co zacieśnia relacje i pozytywnie wpływa na samopoczucie wszystkich uczestników zabawy. Rywalizacja między graczami uczy cierpliwości, umiejętności przegrywania oraz nabierania dystansu do życia. Każda gra wymaga dostosowania się do z góry ustalonych zasad. Dla dziecka oznacza to naukę akceptowania reguł i uczciwości. 

Zabawa dla całej rodziny

Jak to jest widzieć świat do góry nogami? Wbrew pozorom oglądanie rzeczywistości z tej perspektywy nie jest dla człowieka czymś nowym. Doświadczamy tego jako noworodki, kiedy nasz mózg jeszcze nie potrafi odwracać przesłanego przez soczewkę oka obrazu. Już w 1890 roku George M. Stratton zauważył, że mózg dąży do tego, co prawidłowe i bardzo szybko potrafi adaptować się do otrzymywanych informacji.

„Do góry nogami” to gra zręcznościowa przeznaczona dla całej rodziny, w tym dla dzieci od 8. roku życia. Głównym jej bohaterem są magiczne okulary, które zmieniają optykę widzenia i dosłownie wywracają cały świat do góry nogami. Zadaniem graczy jest wykonywanie takich wyzwań jak: zapisanie na kartce swojego imienia czy przebicie piątki. Dzięki tej zabawie możemy osobiście doświadczyć innego widzenia rzeczywistości. Wykonywanie pozornie prostych zadań pokazuje sposób, w jaki nasz mózg potrafi dopasowywać się do nowych sytuacji. Poza tym udowadnia, że rozwijanie umiejętności wymaga przede wszystkim ćwiczeń. Gra „Do góry nogami” nie dość, że dostarcza wiele rozrywki całej rodzinie, to jeszcze umożliwia trenowanie umysłu, co przydaje się w każdym wieku.

Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne działania. Wykorzystując wolny czas do umacniania więzi, np. poprzez grę, zyskujemy zarówno w wymiarze rodzinnym, jak i indywidualnym. Komunikacja i relacje poprawiają się, unikamy eskalacji konfliktów, a do tego ulepszamy swoje umiejętności społeczne i zdolności manualne.