Henryk Rozmiarek nie żyje. Polski piłkarz ręczny, trener kilku klubów i medalista olimpijski, który jako jedyny w Polsce aż trzykrotnie występował na igrzyskach olimpijskich miał 72 lata. O śmierci sportowca poinformował na swojej stronie Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Nie żyje Henryk Rozmiarek. Piłkarz ręczny, medalista olimpijski, znakomity trener
Henryk Rozmiarek – fot. Związek Piłki Ręcznej w Polsce, zprp.pl

Informacja o śmierci znakomitego polskiego sportowca, trenera kilku klubów, mistrza polski i medalisty olimpijskiego przekazał Związek Piłki Ręcznej w Polsce. – Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Henryka Rozmiarka. Jedyny polski piłkarz ręczny, który trzykrotnie występował na igrzyskach olimpijskich, a na IO w Montrealu 1976 zdobył brązowy medal, zmarł dziś [10 marca – przyp. redakcji] w wieku 72 lat. – poinformał ZPRP na swojej stronie internetowej.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Henryk Rozmiarek to prawdziwa legenda sportu. W latach 70. i 80. aż 176 razy reprezentował nasz kraj. Dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata (1974 i 1978), dwa razy zdobył srebrny Puchar Świata (1974, 1979) i dwukrotnie został brązowym medalistą Akademickich MŚ (1975, 1977). Trzykrotnie zagrał na Igrzyskach Olimpijskich – w Monachium (1972), Montrealu (1976) i w Moskwie (1980). Był również mistrzem Polski, wicemistrzem kraju i zdobywcą Pucharu Polski.

Jako zawodnik reprezentował takie kluby jak Grunwald Poznań, Posnania a po zakończeniu kariery w Polsce grał w niemieckich RFN – PSV Hannover, SG Flensburg-Handewitt. Reprezentował również Kanada – Toronto i Grecja – Helvetia Ateny w których był jednocześnie trenerem. Po zakończeniu kariery sportowej Henryk Rozmiarek był szkoleniowcem szczypiornistek żarskiego klubu MKS Sokół, oraz męskich drużyn Stelmet Zielona Góra, MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski i AZS Gorzów Wielkopolski.

Zobacz:   19. Festiwal Telemannowski w Żarach

Henryk Rozmiarek urodził się w Poznaniu, 13 stycznia 1949 roku. Wybitny polski szczypiornista, olimpijczyk, trener, Zasłużony Mistrz Sportu odznaczony brązowym medalem „Za wybitne osiągnięcia sportowe” i Diamentową Odznaką ZPRP z Wieńcem, zmarł w środę, 10 marca 2021 roku w wieku 72 lat.