Zielonogórscy policjanci ze specjalnej grupy SPEED podjęli pościg na S3 za młodym mężczyzną, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że uciekał, bo nie miał uprawnień do kierowania, a uciekając przed policjantami popełnił także 30 innych wykroczeń. 20-letni kierowca jechał miejscami nawet 250 km/h. Został zatrzymany.

Pościg na S3
20-latek jechał miejscami nawet 250 km/h – fot. Lubuska Policja

Policjanci przyznają, że w swojej codziennej służbie często zatrzymują osoby za przekroczenie prędkości o 20, 30 czy 50 kilometrów na godzinę, ale pościg za kierującym, który porusza się z prędkością 250 kilometrów na godzinę, a w dodatku próbuje uciec przed policjantami należy do rzadkości.

Do takiego właśnie zdarzenia doszło w piątek, 6 sierpnia, o godzinie 10.15 gdy policjanci ruchu drogowego działający w specjalnej grupie SPEED podjęli pościg na S3 za 20-letnim kierowcą Audi, który po pierwszej próbie zatrzymania go do kontroli drogowej zaczął uciekać przed policją. Mężczyzna nie reagował na sygnały świetlne oraz dźwiękowe i uciekał w kierunku Sulechowa.

Pościg na S3: Pirat drogowy pędził 250 km/h, popełnił 30 wykroczeń

Pirat drogowy ścigany przez grupę SPEED na drodze ekspresowej S3 rozwijał miejscami prędkość 250 km/h, wyprzedzał samochody z prawej strony jadąc pasem awaryjnym i powodował realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W pewnym momencie uciekający kierowca zjechał z ekspresówki w kierunku Świebodzina. Pościg na S3 przeniósł się na drogę krajową nr 3, gdzie także jechał nawet 200 km/h, wyprzedzał zmuszając innych kierowców do zjechania na pas awaryjny.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na odcinku gdzie obowiązywał zakaz wyprzedzania. Mężczyzna próbując uniknąć zderzenia z wysepką, wpadł w poślizg ale w ostatniej chwili udało mu się opanować pojazd. Pościg w Rosinie przemknął przez miejscowość z prędkością ponad 190 km/h z kolei w Kalsku mężczyzna spowodował zagrożenie bezpieczeństwa wyprzedzając poprzedzające go samochody na zakręcie oraz skrzyżowaniu, zmuszając nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd do ucieczki z jezdni.

Na wysokości stacji paliw w miejscowości Brzezie kierowca nie zatrzymał się do kontroli umundurowanym policjantom w radiowozie oznakowanym i dalej jechał w kierunku Sulechowa. Uciekając, w pewnym momencie zjechał na ulicę Północną i tu zakończył swoją podróż porzucając samochód na polnej drodze. W samochodzie pozostała 18-letni pasażerka. Gdy policjanci dojechali na miejsce świadkowie wskazali im drogę ucieczki kierowcy.

Pościg na S3 za piratem drogowym: Zatrzymany to 20-letni mieszkaniec Żar

Pościg na S3 za 20-letnim piratem drogowym – wideo: Lubuska Policja

Wezwani do pomocy inni policjanci odnaleźli i zatrzymali kierowcę. Zatrzymany mężczyzna to 20-letni mieszkaniec Żar. Po sprawdzeniu okazało się, że ma zakaz prowadzenia pojazdów i jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Żarach, we Wrocławiu i Lesku. Teraz odpowie dodatkowo za niezatrzymanie się do kontroli, naruszenie sądowego zakazu oraz popełnienie wielu wykroczeń – policjanci naliczyli ich w sumie ponad 30.

Według kodeksu karnego przestępstwa jakich się dopuścił, zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osobne postępowanie zostanie wszczęte w związku z wykroczeniami, które popełnił uciekając przed policją.