Od kilkunastu dni funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą kontrole sanitarne na granicach lądowych z Niemcami i Republiką Czeską. Ma to związek z wprowadzonymi 30 marca obostrzeniami dotyczącymi wjazdu do Polski z terytorium Państw Schengen.

Kontrole sanitarne na granicach
Pogranicznicy prowadzą wyrywkowe kontrole sanitarne na granicach – fot. Straż Graniczna, strazgraniczna.pl

Przez pierwsze 10 dni obowiązywania kolejnych obostrzeń funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali na zachodniej granicy naszego państwa łącznie prawie 39,5 tysiąca osób, w tym na przejściach lotniczych blisko 1000 podróżnych. Prawie 16 tysięcy nie posiadało negatywnego testu na COVID-19, wśród tych osób 12,7 tys. na podstawie obowiązujących przepisów było zwolnionych z konieczności posiadania testu. 390 osób poinformowano o obowiązku udania się na kwarantannę, natomiast 2 343 osoby zrezygnowały z wjazdu do Polski.

Zobacz:   SG: Zatrzymania trzech poszukiwanych

Kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Czechami

Identyczne kontrole sanitarne prowadzone są także na granicy z Republiką Czeską i trwają już od 27 lutego. W analogicznym czasie funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Kłodzku, Jeleniej Górze oraz w Zgorzelcu skontrolowali ponad 11,5 tysiąca osób. Blisko 8,5 tysiąca osób nie posiadało negatywnego testu na COVID-19, wśród tych osób 7,6 tysiąca podróżnych było zwolnionych z konieczności posiadania testu, 35 podróżnych poinformowano o obowiązku udania się na kwarantannę, natomiast 436 osób zrezygnowało z dalszej podróży co Polski i wróciło do Czech.

Zobacz:   Nigeryjczyk chciał zarobić na przerzucie migrantów

Kontrole sanitarne w odróżnieniu od tymczasowo przywróconej kontroli granicznej jaką pamiętamy sprzed roku prowadzone są wyrywkowo, w dotychczasowych działaniach każdej doby udział bierze 200 funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wspieranych przez funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Ponadto w kontrole sanitarne zaangażowani są także funkcjonariusze Policji, KAS i ITD.