Rząd zamyka dwa kolejne województwa. Lockdown w Lubuskiem i Mazowieckiem będzie obowiązywać od najbliższego poniedziałku. O tej decyzji poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Od poniedziałku 15.03. lockdown w Lubuskiem. Na razie na dwa tygodnie
Lockdown w Lubuskiem i Mazowieckiem zacznie odbowiązywać od poniedziałku, 15 marca 2021 – fot. Portal Gov.pl

Sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna. Kolejny rekord zakażeń zobowiązuje nas do podjęcia odpowiedzialnych decyzji. Dlatego podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwie mazowieckim i lubuskim od najbliższego poniedziałku, czyli 15 marca. – czytamy w portalu Gov.pl

Liczba i dynamika zakażeń rośnie

Rząd tłumaczy decyzję potrzebą ograniczenia mobilności społecznej, by zminimalizować ryzyko nowych zakażeń. Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń w całym kraju. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 21 tys. przypadków, wykonano ponad 73,3 tys. testów na koronawirusa. 38,5% wszystkich przypadków stanowi brytyjska odmiana koronawirusa.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się obłożenie łóżek covidowych (68%) oraz zajętość respiratorów (71%).

Na oddziały trafia coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Spada również średnia wieku osób hospitalizowanych, która obecnie wynosi około 62 lata.

Lockdown w Lubuskiem. Od poniedziałku zaostrzone zasady

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w 4 województwach o największej liczbie zachorowań. Wśród nich znalazło się także województwo lubuskie. Lockdown w Lubuskiem wprowadzony zostanie od 15 marca i potrwa 2 tygodnie – do 28 marca.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Swoją działalność w tym czasie będą musiały zawiesić:

  • baseny – z wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele – wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki – możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online
  • kinazakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności

Ograniczenia obejmą również szkoły, które od 15 marca, będą musiały prowadzić lekcje w klasach I-III w trybie hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Do regionu, trafi również 4 mln maseczek ochronnych z Agencji Rezerw Strategicznych, czyli po 4 szt. na każdego mieszkańca.