Fatalne warunki na drogach. Śnieżna i wietrzna pogoda w Lubuskiem powoduje, że warunki do jazdy są bardzo trudne w całym regionie.

Fatalne warunki na drogach. Kierowcy, noga z gazu. Rozjeżdżony śnieg zalega na większości tras w regionie
Droga krajowa nr 22 Słońsk – Kostrzyn, 8.02.2020 o godzinie 12:57 – fot. GDDKiA

Zmieniające się warunki pogodowe, opady śniegu i zamiecie oraz zamarzająca nawierzchnia znacznie zwiększają ryzyko przykrych zdarzeń na drogach. Tegoroczna zima jest wymagająca i wymusza od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji na drodze. Nie oszczędza również służb dbających o prawidłowe odśnieżanie dróg w regionie. Warunki na drogach w regionie są fatalne. Aktualnie warstwa rozjeżdżonego śniegu zalega na większości tras województwa lubuskiego, zarówno tych lokalnych jak na głównych drogach krajowych oraz na wielu fragmentach trasy ekspresowej S3.

Przypominamy, aby wsiadając za kierownicę włączyć światła i przestrzegać ograniczeń prędkości – to podstawa. Aktualne warunki na drogach można określić jako fatalne i niestety mogą się jeszcze pogorszyć, dlatego zwolnijmy w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy, że w takich warunkach znacznie wydłuża się droga hamowania i nawet (miejscami) wyłania się czarna nawierzchnia to nie zawsze rokuje ona dobrze bo pod warstwą śniegu może się znajdować warstwa lodu. Do obowiązków kierowcy należy również odśnieżanie samochodu – ruszając w trasę należy dokładnie odśnieżyć nie tylko szyby ale również reflektory i światła oraz zdjąć warstwę śniegu zalegającą np. na dachu naszego samochodu.

Rozjeżdżony śnieg zalega na większości tras w regionie
Droga krajowa 92 Świebodzin – Zielona Góra, 8.02.2020 o godzinie 13:00 – fot. GDDKiA

O bezpieczeństwie na drogach nie powinni zapomnieć również piesi i rowerzyści. Kamizelka odblaskowa, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy drodze będziecie lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy co w panujących, fatalnych warunkach ograniczających widoczność i wymagających skupienia może być niezwykle istotne.