Fatalne warunki na drogach. Śnieżna i wietrzna pogoda w Lubuskiem powoduje, że warunki do jazdy są bardzo trudne w całym regionie.

Fatalne warunki na drogach. Kierowcy, noga z gazu. Rozjeżdżony śnieg zalega na większości tras w regionie
Droga krajowa nr 22 Słońsk – Kostrzyn, 8.02.2020 o godzinie 12:57 – fot. GDDKiA

Zmieniające się warunki pogodowe, opady śniegu i zamiecie oraz zamarzająca nawierzchnia znacznie zwiększają ryzyko przykrych zdarzeń na drogach. Tegoroczna zima jest wymagająca i wymusza od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji na drodze. Nie oszczędza również służb dbających o prawidłowe odśnieżanie dróg w regionie. Warunki na drogach w regionie są fatalne. Aktualnie warstwa rozjeżdżonego śniegu zalega na większości tras województwa lubuskiego, zarówno tych lokalnych jak na głównych drogach krajowych oraz na wielu fragmentach trasy ekspresowej S3.

Zobacz:   Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie

Przypominamy, aby wsiadając za kierownicę włączyć światła i przestrzegać ograniczeń prędkości – to podstawa. Aktualne warunki na drogach można określić jako fatalne i niestety mogą się jeszcze pogorszyć, dlatego zwolnijmy w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy, że w takich warunkach znacznie wydłuża się droga hamowania i nawet (miejscami) wyłania się czarna nawierzchnia to nie zawsze rokuje ona dobrze bo pod warstwą śniegu może się znajdować warstwa lodu. Do obowiązków kierowcy należy również odśnieżanie samochodu – ruszając w trasę należy dokładnie odśnieżyć nie tylko szyby ale również reflektory i światła oraz zdjąć warstwę śniegu zalegającą np. na dachu naszego samochodu.

Zobacz:   Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie
Rozjeżdżony śnieg zalega na większości tras w regionie
Droga krajowa 92 Świebodzin – Zielona Góra, 8.02.2020 o godzinie 13:00 – fot. GDDKiA

O bezpieczeństwie na drogach nie powinni zapomnieć również piesi i rowerzyści. Kamizelka odblaskowa, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy drodze będziecie lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy co w panujących, fatalnych warunkach ograniczających widoczność i wymagających skupienia może być niezwykle istotne.