W najbliższych godzinach czeka nas gwałtowne załamanie pogody, które przyniesie do Polski orkan Dudley. Dla powiatu żarskiego wydano ostrzeżenie przez silnym wiatrem, najwyższego – III stopnia. Pierwszego uderzenia gwałtownej wichury możemy spodziewać się już dzisiejszej nocy 16/17 lutego. Nad ranem możliwe burze.

Nadciąga orkan Dudley i burze. LŁB: "Czekają nas dwie ekstremalnie niebezpieczne wichury"
fot. Pixabay

Nad Żary nadciąga orkan Dudley. Ostrzeżenie 3 stopnia przed silnym wiatrem dla powiatu żarskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia dla powiatu żarskiego przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, południowego zachodu i zachodu. Nad ranem lokalnie możliwe burze i opady krupy śnieżnej.

Zobacz:   Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie

Zobacz: Najnowsze ostrzeżenia meteorologiczne przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi w Regioneo.pl

Alert wydano na czwartek, 17 lutego 2022 roku. W komunikacie dodano, że z uwagi na dużą dynamikę zjawiska ostrzeżenie może być kontynuowane z niższym stopniem.

Nadciąga orkan Dudley. Lubuscy Łowcy Burz: Czekają nas dwie wichury

Ostrzeżenia przed wiatrem i burzami pojawiły się również na profilu Lubuskich Łowców Burz, którzy wyjątkowo trafnie przewidują pogodowe turbulencje. – Na ten moment czekają nas dwie wichury, w czwartek i sobotę, a porywy wiatru mogą dochodzić do 90-100km/h. – ostrzegają LŁB.

Dwie ekstremalnie niebezpieczne wichury oraz przejście frontu z linią szkwału oprócz silnego wiatru może przynieść także burze. Łowcy Burz zaznaczają, że wichury, które czekają nas w drugiej połowie tego tygodnia mogą okazać się jeszcze bardziej niebezpieczne niż niedawny orkan Nadia.

Zobacz:   Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie

Sprawcą niebezpiecznej pogody będzie niż Ylenia, który wykształcił się nad Atlantykiem i który już nazwano orkan Dudley. Ten przyniesie w Europie porywy wiatru do 150 km/h i burze oraz co niewykluczone, choć mało prawdopodobne, możliwe jest też powstanie trąb powietrznych.

Na chwilę obecną należy się przygotować na dwie silne wichury, które mogą mieć bardzo gwałtowny przebieg i generować ekstremalne wręcz porywy wiatru, dlatego już teraz apelujemy o ostrożność.ostrzegają Lubuscy Łowcy Burz. – Na nasze nieszczęście tym razem będziemy mieli do czynienia z dwoma takimi ośrodkami z czego drugi najprawdopodobniej będzie gwałtowniejszy od pierwszego. – dodają.

Zobacz:   Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie

Nad Żary nadciąga orkan Dudley. Jak przygotować się do wichury?

Przed wszystkim należy zabdać o usunięcie z balkonów, tarasów i podwórek, leżących luzem lekkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przed wiatr. Warto róœnież zawczasu przeparkować auta spod drzew. W trakcie wichury najlepiej pozostać w domu a jeśli nie jest to możliwe unikać przebywania w okolicach wysokich drzew oraz konstrukcji i linii wysokiego napięcia. Przygotujmy się również na przerwy w dostawach prądu i wody, ponieważ tak silne wichury z całą pewnością wyrządzą szkody w infratrukturze.