3 gminy z powiatu żarskiego będą realizować współfinansowany ze środków samorządu województwa program szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Lubuscy radni podjęli uchwałę w tej sprawie. Samorząd województwa przeznaczy 750 tys. zł na realizację programów polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65+.

53 tys. zł na szczepienia przeciwko grypie dla seniorów z powiatu żarskiego
fot. Pixabay

Dzięki dotacjom dla samorządów ma się polepszyć stan zdrowia osób w wieku 65 lat i więcej oraz zwiększyć ich dostęp do szczepień. Co za tym idzie celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę wśród seniorów. – Szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie zwłaszcza u osób starszych. Nie tylko chronią przez zachorowaniem, ale i przed ciężkim przebiegiem choroby. To szczególnie ważne w dobie koronawirusa. Dbajmy o siebie i naszych seniorów. I już dziś pomyślmy o szczepieniach – zachęca marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie – w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Powiat żarski: 53 tys. zł dla gmin na szczepienia przeciwko grypie

Dotacje na szczepienia przeciwko grypie zostaną przyznane samorządom maksymalnie do 50 proc. kosztów programu, przy czym dotacja nie może przekroczyć 100 tys. zł. W trakcie naboru wpłynęło 9 wniosków w tym 3 z powiatu żarskiego. Dofinansowanie o łącznej wartości 52 812,50 zł trafi do gmin:

Grypa szczególnie niebezpieczna dla seniorów

W sezonie grypowym 2019/2020 r. odnotowano łącznie 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Choroba dotyka znaczną część społeczeństwa, a jej przebieg jest szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka. Koszty społeczne i gospodarcze grypy są wysokie. Szacuje się, że koszty bezpośrednie, takie jak świadczenia zdrowotne i pośrednie, związane chociażby z absencją w pracy, w skali kraju mogą wynosić 4,5 mld zł w każdym sezonie zachorowań.

Zobacz:   Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, najczęściej zgony z powodu grypy lub jej powikłań odnotowuje się w populacjach 40-64 oraz u osób powyżej 65 roku życia. W sumie w latach 2009-2016 w Polsce odnotowano 460 zgonów z powodu grypy, z czego najwięcej w 2013 r. (115 przypadków) oraz 2016 r. (103 przypadki). Największą liczbę zgonów odnotowano wśród seniorów (66 proc.). Zgodnie z informacjami z raportu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, podstawowym wskaźnikiem sukcesu we wdrażaniu programów szczepień jest wysoki wskaźnik pokrycia szczepieniami populacji docelowej.

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

W czasie pandemii COVID-19 zasoby ochrony zdrowia koncentrują się przede wszystkim na walce z koronawirusem. Szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie w odniesieniu do układu oddechowego, szczególnie u osób starszych. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie tylko istotna jest ochrona przed wirusem, ale dodatkowo ważne jest uniknięcie koinfekcji wywołanych tymi patogenami, co może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu chorobami układu oddechowego.