Do beneficjentów z terenu powiatu żarskiego trafiły kolejne dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną. Umowy z samorządowcami, proboszczami parafii i wspólnotą mieszkaniową podpisał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Deptak w Żarach
fot. Pixabay

Staramy się odpowiednio zagospodarować pieniądze w ramach budżetu, oczywiście po konkursach. Zainteresowanie jest duże, dlatego fundusze otrzymują bardzo wartościowe, dobrze przygotowane projekty, ocenione też pod względem wartości kulturowej – mówił wicemarszałek o kryteriach przyznawania dotacji. Jako przykład dobrych projektów Tomczyszyn wymienił m.in. inwestycje w zabytki w Żaganiu.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną nie tylko dla samorządów i parafii

Wsparcie na renowację zabytkowych obiektów otrzymują jednak nie tylko miasta, gminy czy parafie. Dowodem jest umowa, jaką z lubuskim samorządem podpisała jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Żaganiu. Przeznaczy dotację na remont zabytkowej kamienicy.

Zobacz:   Utrudnienia na ul. Kilińskiego w Lubsku

Oprócz dofinansowania na odnowę zabytków przekazane zostały dotacje w ramach Lubuskiej Bazy Sportowej i Lubuskiej Bazy Turystycznej. Wsparcie otrzymała m.in. Gmina Lubsko.

Na stadionie miejskim będziemy mieli nowoczesne, automatyczne nawodnienie boiska. Wiąże się to z oszczędnością wody, ale też oszczędnością pracy ludzkiej. Do tego oświetlenie. Będzie to dla nas bardzo korzystne, jeżeli chodzi o zajęcia sportowe na naszym stadionie – mówił Janusz Dudojć, burmistrz Lubska. Wspomniał, że w planach są kolejne inwestycje.

Mamy pomysły na rekreację i sport. Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji na odbudowę kąpieliska miejskiego. Cały czas występujemy o środki związane z turystyką, z centrum informacji turystycznej. Są to bardzo ciekawe projekty społeczne, rekreacyjno-sportowe – dodał burmistrz.

Zobacz:   Rewitalizacja linii kolejowej 275 Bieniów-Lubsko w ramach programu Kolej+

Dziękuję wicemarszałkowi Tomczyszynowi za to, że widzi potrzeby wiejskich miejscowości. Cieszę się, że dostrzegł potrzeby także na terenie gminy Żary. Dzisiejsza umowa dotyczy dofinansowania remontu szatni piłkarskiej w miejscowości Olbrachtów. Szatnia wymagała już remontu, dlatego zwróciłem się z wnioskiem i cieszę się, że pan marszałek przyznał takie dofinansowanie – dziękował za wsparcie Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. Również zapewnił, że będzie starał się pozyskać kolejne środki z samorządu województwa, np. na remont kolejnej szatni.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną dla powiatu żarskiego:

Lubuska Baza Sportowa

  • Oświetlenie boiska stadionu w Lubsku, kwota dotacji: 46 200 zł (Gmina Lubsko)
  • Modernizacja zaplecza szatniowo-sanitarnego w m. Olbrachtów, kwota dotacji: 100 000 zł (Gmina Żary)
Zobacz:   Kolejny pożar samochodu w Lubsku. Strażacy podejrzewają podpalenie

Lubuska Baza Turystyczna

  • Stajnia dla rowerów w gminie Lubsko, kwota dotacji: 36 000 zł (Gmina Lubsko)

Renowacja zabytków

  • Konserwacja i restauracja Kościoła pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Dłużku – etap I – konserwacja powierzchni ścian wewnętrznych oraz sufitu, kwota dotacji: 38 000 zł (Parafia Rzymskokatolicka pw. NSPJ w Lubsku)