Do beneficjentów z terenu powiatu żarskiego trafiły kolejne dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną. Umowy z samorządowcami, proboszczami parafii i wspólnotą mieszkaniową podpisał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Deptak w Żarach
fot. Pixabay

Staramy się odpowiednio zagospodarować pieniądze w ramach budżetu, oczywiście po konkursach. Zainteresowanie jest duże, dlatego fundusze otrzymują bardzo wartościowe, dobrze przygotowane projekty, ocenione też pod względem wartości kulturowej – mówił wicemarszałek o kryteriach przyznawania dotacji. Jako przykład dobrych projektów Tomczyszyn wymienił m.in. inwestycje w zabytki w Żaganiu.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną nie tylko dla samorządów i parafii

Wsparcie na renowację zabytkowych obiektów otrzymują jednak nie tylko miasta, gminy czy parafie. Dowodem jest umowa, jaką z lubuskim samorządem podpisała jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Żaganiu. Przeznaczy dotację na remont zabytkowej kamienicy.

Zobacz:   Niesamowity gest. Oddał szpik aby ratować życie bliźniaka genetycznego

Oprócz dofinansowania na odnowę zabytków przekazane zostały dotacje w ramach Lubuskiej Bazy Sportowej i Lubuskiej Bazy Turystycznej. Wsparcie otrzymała m.in. Gmina Lubsko.

Na stadionie miejskim będziemy mieli nowoczesne, automatyczne nawodnienie boiska. Wiąże się to z oszczędnością wody, ale też oszczędnością pracy ludzkiej. Do tego oświetlenie. Będzie to dla nas bardzo korzystne, jeżeli chodzi o zajęcia sportowe na naszym stadionie – mówił Janusz Dudojć, burmistrz Lubska. Wspomniał, że w planach są kolejne inwestycje.

Mamy pomysły na rekreację i sport. Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji na odbudowę kąpieliska miejskiego. Cały czas występujemy o środki związane z turystyką, z centrum informacji turystycznej. Są to bardzo ciekawe projekty społeczne, rekreacyjno-sportowe – dodał burmistrz.

Zobacz:   Remont drogi w Grabiku - utrudnienia w ruchu przez cały wrzesień. ZDW wyznaczył objazdy

Dziękuję wicemarszałkowi Tomczyszynowi za to, że widzi potrzeby wiejskich miejscowości. Cieszę się, że dostrzegł potrzeby także na terenie gminy Żary. Dzisiejsza umowa dotyczy dofinansowania remontu szatni piłkarskiej w miejscowości Olbrachtów. Szatnia wymagała już remontu, dlatego zwróciłem się z wnioskiem i cieszę się, że pan marszałek przyznał takie dofinansowanie – dziękował za wsparcie Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. Również zapewnił, że będzie starał się pozyskać kolejne środki z samorządu województwa, np. na remont kolejnej szatni.

Dotacje na zabytki, bazę sportową i turystyczną dla powiatu żarskiego:

Lubuska Baza Sportowa

  • Oświetlenie boiska stadionu w Lubsku, kwota dotacji: 46 200 zł (Gmina Lubsko)
  • Modernizacja zaplecza szatniowo-sanitarnego w m. Olbrachtów, kwota dotacji: 100 000 zł (Gmina Żary)
Zobacz:   Bezgotówkowe Kino Objazdowe przyjeżdża do Żagania!

Lubuska Baza Turystyczna

  • Stajnia dla rowerów w gminie Lubsko, kwota dotacji: 36 000 zł (Gmina Lubsko)

Renowacja zabytków

  • Konserwacja i restauracja Kościoła pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Dłużku – etap I – konserwacja powierzchni ścian wewnętrznych oraz sufitu, kwota dotacji: 38 000 zł (Parafia Rzymskokatolicka pw. NSPJ w Lubsku)