Województwo Lubuskie od 2021 prowadzi bezpłatne badania kolonoskopowe, projekt współfinansowany przez Unię Europejską, którego celem jest zwiększenie liczby osób poddających się badaniom profilaktycznym w powiatach o najniższej liczbie osób zgłaszających się na badania profilaktyczne tzw. „białych plamach”.

Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców powiatu żarskiego. Kryteria kwalifikacji
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Unsplash

Projekt pod nazwą kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się i mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim jest realizowany przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. W ramach projektu, szpital oferuje bezpłatne badania kolonoskopowe dla osób spełniających określone kryteria. Te kryteria to: wiek między 50 a 65 lat, lub 40-49 lat, jeśli krewny pierwszego stopnia miał rozpoznanie nowotworu jelita grubego, brak kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat oraz brak objawów sugerujących nowotwór jelita grubego. Więcej na temat kryteriów kwalifikacji tutaj.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Celem badania jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego, takich jak polipy lub gruczolaki, czyli nowotwory we wczesnej fazie rozwoju. Te zmiany są potencjalnie całkowicie wyleczalne. Osoby z zmianami większymi niż 15 mm będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Badanie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest bezbolesne.

Projekt realizowany jest w okresie od 1 styczna 2021 do 30 czerwca 2023 roku. W tym czasie zaplanowano przebadanie 1800 osób z grupy docelowej. Osoby spełniające kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, mogą skontaktować się pod numerem 68 329 66 18 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.