Województwo Lubuskie od 2021 prowadzi bezpłatne badania kolonoskopowe, projekt współfinansowany przez Unię Europejską, którego celem jest zwiększenie liczby osób poddających się badaniom profilaktycznym w powiatach o najniższej liczbie osób zgłaszających się na badania profilaktyczne tzw. „białych plamach”.

Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców powiatu żarskiego. Kryteria kwalifikacji
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Unsplash

Projekt pod nazwą kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się i mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim jest realizowany przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. W ramach projektu, szpital oferuje bezpłatne badania kolonoskopowe dla osób spełniających określone kryteria. Te kryteria to: wiek między 50 a 65 lat, lub 40-49 lat, jeśli krewny pierwszego stopnia miał rozpoznanie nowotworu jelita grubego, brak kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat oraz brak objawów sugerujących nowotwór jelita grubego. Więcej na temat kryteriów kwalifikacji tutaj.

Zobacz:   Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku: Oto największe, piłkarskie talenty w regionie!

Celem badania jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego, takich jak polipy lub gruczolaki, czyli nowotwory we wczesnej fazie rozwoju. Te zmiany są potencjalnie całkowicie wyleczalne. Osoby z zmianami większymi niż 15 mm będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Badanie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest bezbolesne.

Projekt realizowany jest w okresie od 1 styczna 2021 do 30 czerwca 2023 roku. W tym czasie zaplanowano przebadanie 1800 osób z grupy docelowej. Osoby spełniające kryteria do bezpłatnej kolonoskopii, mogą skontaktować się pod numerem 68 329 66 18 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz