Na linii między Zieloną Górą a Żarami powstanie nowy przystanek kolejowy w Słonem. Mieszkańcy miejscowości zyskają dogodniejszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację inwestycji z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Prace, przewidywane obecnie do końca 2024 r., warte są blisko 2,5 mln zł.

Będzie nowy przystanek kolejowy w Słonem pod Zieloną Górą
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Regioneo.pl/©ESPECO

Nowy przystanek kolejowy w Słonem (gm. Świdnica) powstanie w rejonie ul. Słonecznej, zwiększy dostęp do kolei na linii nr 370 Zielona Góra – Żary i zapewni dogodne przejazdy pociągiem wszystkim podróżnym, także osobom mającym trudności z poruszaniem się.

Zobacz:   Nowy rozkład jazdy POLREGIO na 2024 rok - wraca połączenie do Cottbus i Żagania

Pociągi zatrzymają się na nowym przystanku, który umożliwi wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dla oczekiwanego komfortu przewidziano m.in. wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Będzie czytelne oznakowanie oraz gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Osoby niewidome skorzystają ze ścieżek naprowadzających z wypukłą fakturą oraz nakładek w alfabecie Braille’a. Zachętą do ekologicznych podróży – koleją i rowerem – będą stojaki w obrębie nowego przystanku. Do przesiadek na pociąg skłoni parking na pięć miejsc postojowych, wraz ze stanowiskiem przystosowanym dla pojazdów osób mających trudności z poruszaniem się.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych” w Polsce sukcesywnie znika wykluczenie komunikacyjne. Nowe przystanki, zmodernizowane perony czy dogodna infrastruktura, która już służy lub wkrótce będzie służyć mieszkańcom, także w województwie lubuskim, znacznie poprawia jakość życia osób, które często były pozbawione możliwości dogodnych dojazdów – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Mieszkańcy miejscowości Słone wkrótce wsiądą do pociągu z nowego przystanku. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z „programu przystankowego” zapewniony będzie dogodny dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych, także dla osób mających trudności z poruszaniem się. Jednocześnie planowany w sąsiedztwie nowego przystanku parking zachęci do korzystania z ekologicznego transportu, jakim jest kolej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zobacz:   Przebudowa DK12: Trasa Żary-Żagań-Szprotawa ma być dostosowana do standardów drogi GP

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację prac w ramach zadania „Budowa nowego przystanku Słone na linii kolejowej nr 370”. Prace, warte ok. 2,49 mln zł (netto), przeprowadzi Przedsiębiorstwo EL-IN Sp. z o.o. Nowy przystanek kolejowy w Słonem ma być gotowy w IV kw. 2024 r.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz