Na terenie powiatu żarskiego, w pobliżu przejścia granicznego w Olszynie grzybiarz znalazł bombę z czasów II wojny światowej. Ćwierćtonowy niewybuch został zabezpieczony do czasu przybycia saperów. Warto zapamiętać, że w przypadku, kiedy natkniemy się na tego typu znalezisko, pod żadnym pozorem nie wolno go dotykać.

Olszyna: Grzybiarz znalazł bombę z czasów II wojny światowej
fot. Lubuska Policja

Podczas minionego weekendu, w lesie w rejonie przejścia granicznego w Olszynie mężczyzna, który wybrał się na grzyby natknął się na ćwierćtonową bombę z czasów II wojny światowej. Wezwani na miejsce policjanci zabezpieczyli teren przed dostępem osób postronnych do czasu przybycia saperów z jednostki wojskowej w Krośnie Odrzańskim.

Olszyna: Grzybiarz znalazł bombę z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne znalezisko zostało wydobyte, przetransportowane i zneutralizowane przez patrol saperski z Krosna Odrzańskiego. Na czas transportu ćwierćtonowej bomby, 30 sierpnia, na niemal godzinę zamknięto ruch na krajowej 18 i przyległych drogach.

Tereny przygraniczne obfitują w niewybuchy z czasów II wojny światowej. Spacerowicze lub grzybiarze często podczas wypraw do lasu znajdują tego typu znaleziska. Warto zapamiętać, że w przypadku, kiedy już się na nie natkniemy, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać. Materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej jest całkowicie odporny na działanie warunków atmosferycznych i może być śmiertelnym zagrożeniem nawet po kilkudziesięciu latach spędzonych w ziemi. Znaleziony niewypał należy oznaczyć i jak najszybciej poinformować służby.