W sobotę, 10 kwietnia, w Olszynie funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 Afgańczyków, którzy ukryci w naczepie tira, nielegalnie usiłowali dostać się do Niemiec.

Afgańczycy ukryci w naczepie tira chcieli przedostać się do Niemiec
fot. Straż Graniczna

W sobotnie popołudnie kierowca rumuńskiej ciężarówki zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami pukania i nawoływania, zaalarmował patrol Straży Granicznej realizujący zadania związane z kontrolą sanitarną w rejonie byłego przejścia granicznego w Olszynie. Kontrola ciężarówki ujawniła w przestrzeni ładunkowej i w skrzyni narzędziowej 8 osób, które nielegalnie próbowały przekroczyć granicę.

Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Deklarowali, iż pochodzą z Afganistanu i nie mają więcej niż 16 lat. Wszyscy zostali zatrzymani. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że wszyscy są pełnoletni.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Okazało się także, są to mężczyźni w wieku 20-25 lat, którzy już wcześniej, na terytorium Rumunii, złożyli wnioski o ochronę międzynarodową.

Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej.