Do Sądu Rejonowego w Żarach trafił akt oskarżenia przeciwko 8 cudzoziemcom podejrzanym o przekroczenie granicy państwowej z Białorusi do Polski oraz usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do Niemiec. Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach.

Akt oskarżenia przeciwko sprawcom nielegalnego przekroczenia granicy trafił do sądu
fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach prowadzili postępowanie przygotowawcze, którym objęli 8 cudzoziemców pochodzenia syryjskiego, którzy podejrzani byli o niezgodne z prawem przekroczenie granicy państwowej.

W toku śledztwa ustalili, że cudzoziemcy w nieustalonym miejscu w województwie podlaskim oraz w Siedlcu w województwie lubuskim działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami 30 października 2021 roku przekroczyli granicę z Białorusi do Polski wbrew obowiązującym przepisom. Następnie działając z zamiarem nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do Niemiec udali się autem osobowym w okolice Siedlca gdzie opuścili pojazd i ruszyli pieszo w kierunku granicy z Niemcami. Tam zatrzymani zostali przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Żary: Akt oskarżenia przeciwko sprawcom nielegalnego przekroczenia granicy trafił do sądu

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach, pozwoli na pociągnięcie sprawców przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy państwowej do odpowiedzialności karnej. Za przekroczenie granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom we współdziałaniu z innymi osobami kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.