Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żarach wydała pilny komunikat informujący mieszkańców o znacznym pogorszeniu jakości wody w kilku miejscowościach powiatu żarskiego – dostarczana tam woda z kranu nie nadaje się do picia ani kąpieli.

Sanepid w Żarach ostrzega, że woda z kranu nie nadaje się do picia a nawet kąpieli. Problem dotyczy kilku wsi
fot. Unsplash.com

Decyzja ta jest wynikiem badań przeprowadzonych przez służby sanitarno-epidemiologiczne, które wykazały obecność substancji zagrażających zdrowiu w dostarczanej wodzie. W związku z tym, apelowane jest o niekorzystanie z wody z kranu do celów spożywczych oraz innych czynności związanych z higieną.

ZGKiM w Trzebielu poinformował, że woda dostarczana do Żarek Wielkich, Żarek Małych, Buczyn oraz Starych Czapli nie spełnia obowiązujących standardów bakteriologicznych, co stawia ją poza ramy określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. We wskazanych w komunikacie miejscowościach woda z kranu nie nadaje się do picia, kąpieli a nawet mycia naczyń czy prania.

Ważne zalecenia dla mieszkańców to:

  1. Zakaz spożywania wody z kranu: Woda nie nadaje się do picia ani do przygotowywania posiłków. Konieczne jest znalezienie alternatywnego źródła wody do celów spożywczych.
  2. Unikanie używania wody do mycia: Woda z kranu nie powinna być stosowana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych czy prania.
  3. Unikanie kąpieli i mycia zębów: Ze względu na zagrożenie dla zdrowia, nie wolno korzystać z zanieczyszczonej wody do kąpieli, mycia zębów lub przemywania otwartych ran.
  4. Woda nadal nadaje się do celów sanitarnych: Mimo problemów z jakością wody, nadal można ją wykorzystywać w urządzeniach sanitarnych, takich jak toaleta czy bidet.

Jak poinformowano na stronie Gminy Trzebiel, podjęto już działania naprawcze celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań. Do czasu rozwiązania problemu, mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność i stosować się do wydanych zaleceń. Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz