Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Tuplicach zatrzymali kierowcę samochodu osobowego na polskich tablicach rejestracyjnych podczas kontroli drogowej na jednej z dróg powiatu żarskiego. Okazało się, że kierowcą pojazdu był legalnie przebywający w Polsce 38-letni obywatel Ukrainy, który podczas kontroli okazał podrobione ukraińskie prawo jazdy.

Podrobione dokumenty okazane funkcjonariusz SG podczas kontroli w powiecie żarskim
Podrobione dokumenty okazane funkcjonariuszom SG podczas kontroli w powiecie żarskim – fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze SG od razu mieli wątpliwości co do autentyczności dokumentu, ponieważ znacząco odbiegał od wzoru obowiązującego na Ukrainie. Brak odpowiednich zabezpieczeń i zastosowanie innych technik druku pozwoliły stwierdzić, że dokument był sfałszowany.

Mężczyzna został zatrzymany, a przedstawiono mu zarzut posłużenia się podczas kontroli podrobionym dokumentem. 38-latek nie przyznał się do winy. Na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego w wysokości tysiąca złotych. Dalsze czynności były kontynuowane z udziałem tłumacza.

Zobacz:   15 imigrantów w siedmioosobowym aucie. Kierowcy udało się uciec

Używanie fałszywych dokumentów ma swoje konsekwencje prawne. Za takie przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Funkcjonariusze zabezpieczyli również majątek w wysokości 1000 zł na poczet przyszłej kary.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz