Funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic zatrzymali dwóch obywateli Mołdawii, którzy próbowali nielegalnie przewieźć obywatelkę Erytrei przez granicę polsko-niemiecką. Okazało się, że wszyscy przebywali w Polsce bez wymaganych dokumentów.

Nielegalni migranci zatrzymani przez Straż Graniczną z Tuplic
Nielegalni migranci zatrzymani przez Straż Graniczną z Tuplic – fot. Straż Graniczna

W miniony piątek, 9 czerwca, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Tuplicach, działając w ramach swoich obowiązków na terenie powiatu żarskiego, zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy Volvo z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Kierowcą pojazdu był 34-letni obywatel Mołdawii, który wraz z innym obywatelem swojego kraju planował przewieźć przez granicę polsko-niemiecką 39-letnią obywatelkę Erytrei.

W wyniku przeprowadzonych kontroli ustalono, że obywatelka Erytrei przebywa w Polsce bez ważnej wizy lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terenie kraju. Zatrzymana cudzoziemka została oskarżona o usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Wobec niej wszczęto również postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu. Kobieta przyznała się do zarzutów i skorzystała z prawa do dobrowolnego poddania się karze, otrzymując wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na roczny okres próby. Do czasu podjęcia decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemka została umieszczona w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Z kolei dwaj Mołdawianie zostali zatrzymani za udzielenie pomocy obywatelce Erytrei w nielegalnym przekroczeniu granicy z Polski do Niemiec. Po przedstawieniu im zarzutów, udzielili wyjaśnień. Dodatkowo, w wyniku przeprowadzonych kontroli ustalono, że obywatele Mołdawii przebywają w Polsce bez wymaganych dokumentów. Wobec cudzoziemców wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu podjęcia decyzji o wydaleniu z Polski, nielegalni migranci zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej we współdziałaniu z innymi osobami, obywatelom Mołdawii grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz