CIECH Vitrosilicon S.A., lubuska spółka należąca do koncernu chemicznego CIECH, podzieliła się na dwa osobne podmioty – CIECH Vitrosilcon, odpowiedzialny za produkcję krzemianów, oraz CIECH Vitro, odpowiedzialny za wytwarzanie opakowań szklanych. Oba biznesy będą nadal funkcjonować w strukturach Grupy.

CIECH Vitrosilicon podzielił się na dwa niezależne od siebie biznesy
fot. ciechgroup.com

Podział jest procesem o charakterze księgowo-organizacyjnym, który nie wpłynie na warunki zatrudnienia pracowników obu nowych spółek. Jest to jednocześnie efekt realizacji długofalowej strategii biznesowej CIECH, która zakłada uwolnienie pełnego potencjału wszystkich biznesów Grupy poprzez uniezależnienie ich od siebie. Model ten sprawdza się z dużym powodzeniem w większości nowoczesnych, globalnych koncernów chemicznych.

Obecnie w ramach CIECH Vitrosilicon funkcjonują dwa odrębne biznesy, działające na zupełnie innych rynkach, posiadające innych klientów oraz różne procesy produkcji i łańcuchy dostaw. Dzięki wprowadzonym zmianom będą funkcjonować jako niezależne od siebie spółki – jedna produkująca krzemiany, a druga opakowania szklane co pozwoli im na większą elastyczność w dostosowaniu się do potrzeb klientów i rynków. Wpłynie to pozytywnie na ich konkurencyjność i możliwości rozwoju w kolejnych latach.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

Zmiany mają przede wszystkim charakter organizacyjny i nie wiążą się z utrudnieniami dla pracowników – część z nich zostanie przypisana do biznesu krzemianowego, a pozostała część do opakowaniowego. Również produkcja pozostanie w dotychczasowej lokalizacji, w związku z czym lokalna społeczność prawie nie odczuje tej zmiany. Wierzymy natomiast, że lepsze możliwości rozwoju obu biznesów przyniosą w kolejnych latach wymierne korzyści gospodarcze dla regionu – wyjaśnia Zenon Kozak, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.

Przygotowania rozpoczęły się od wydzielania tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, co jest pierwszym etapem podziału spółki na dwa odrębne podmioty. Jest to rodzaj inwentaryzacji składników materialnych i niematerialnych, które następnie zostaną przypisane do nowo utworzonych spółek.

Zobacz:   Mężczyzna z bronią sterroryzował kamienicę w Żarach, padły strzały. 30-latek usłyszał 8 zarzutów

CIECH Vitrosilicon podzielił się na dwa niezależne od siebie biznesy

W docelowym modelu organizacyjnym każdy biznes grupy zostanie wydzielony w ramach niezależnych od siebie spółek, z których każda będzie w pełni odpowiedzialna za m.in. prowadzenie procesu zakupów surowców, produkcję, obsługę klientów czy sprzedaż. Cały proces ma być przeprowadzony we wszystkich spółkach produkcyjnych CIECH do końca 2022 roku.

CIECH Vitrosilicon posiada obecnie dwa zakłady produkcyjne – w Żarach i Iłowej. Krzemiany sodu i potasu produkowane są w obu zakładach, natomiast opakowania szklane – w Iłowej. W 2016 roku w spółce uruchomiony został jeden z najnowocześniejszych pieców do wypalania krzemianów w Europie, dzięki któremu zwiększona została wydajność produkcji. Kolejna inwestycja w 2018 roku zwiększyła moce produkcyjne o 20 proc. W styczniu 2021 roku Grupa CIECH poinformowała o kolejnej dużej inwestycji w biznesie krzemianów – budowie nowego pieca za 80 mln zł w zakładzie w Żarach.

Zobacz:   19. Festiwal Telemannowski w Żarach

Obecnie Vitrosilicon jest największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, z kolei w biznesie opakowań szklanych ma wiodącą pozycję na polskim rynku w segmencie lampionów do zniczy, a także nowoczesnych i praktycznych słojów.