Do końca 2021 roku w zakładzie CIECH w Żarach uruchomiony zostanie nowy piec do wypalania szklistego krzemianu sodu – surowca niezbędnego do produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. nowoczesne, energooszczędne opony i kosmetyki.

CIECH w Żarach uruchomi nowy piec do produkcji szklistego krzemianu sodu
Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A. – fot. ciechgroup.com

Inwestycja o łącznej wartości ok. 80 mln zł zwiększy moce produkcyjne firmy w tym biznesie do ok. 240 tys. ton rocznie (z obecnych 180 tys. ton) i ma zwiększyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie.

CIECH w Żarach uruchomi nowy piec do końca roku

Prace budowlano-inwestycyjne mają rozpocząć się w marcu 2021 roku, a produkcja z nowego pieca CIECH w Żarach o mocy ok 100 tys. ton rocznie ruszy przed końcem br. Jednocześnie Grupa ograniczy produkcję w starszych i mniej efektywnych piecach. Nowy piec będzie charakteryzował się lepszymi parametrami wydajności i oszczędności paliwa, czyli gazu ziemnego, co dodatkowo pozwoli obniżyć emisję CO2 na tonę produktu o około 20 proc. w porównaniu z dotychczasową technologią. Dodatkową zaletą inwestycji zwiększającą jej efektywność jest to, że częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu CIECH w Żarach.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Krzemiany sodu są używane do produkcji krzemionki strącanej, która jest stosowana m.in. w przemyśle oponiarskim, przy produkcji nowoczesnych opon charakteryzujących się mniejszymi oporami toczenia, a co za tym idzie oszczędnością paliwa i mniejszymi emisjami CO2 przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przyczepności. Oprócz tego krzemionka strącana wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, produkcji farb czy wypełniaczy do tworzyw. Według zewnętrznych ośrodków analitycznych, rynek krzemionki strącanej w najbliższych latach może rosnąć średniorocznie w tempie około 7 procent.

Decyzja o rozpoczęciu inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych w obszarze krzemianów to kolejny krok w realizacji naszej strategii obecności w perspektywicznych segmentach, w których mamy mocną pozycję na międzynarodowych rynkach. Chcemy wykorzystać sprzyjającą koniunkturę rynkową, wynikającą z rosnącego popytu na krzemionkę strącaną. Ważnym argumentem w analizie poprzedzającej decyzję o inwestycji była także odporność biznesu krzemianowego na perturbacje wywołane przez pandemię. Naszą przewagą jest nie tylko wieloletnie doświadczenie na rynku krzemianów i renoma, jaką cieszymy się wśród naszych klientów, ale także synergie na poziomie Grupy wynikające z dostępu do bardzo dobrej jakości sody kalcynowanej z zakładów CIECH, niezbędnej w procesie produkcji krzemianów – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Zobacz:   Nie żyje pacjent, który uciekł ze szpitala w Żarach - mężczyzna zamarzł

Inwestycje CIECH w Żarach i Iłowej

To kolejna rozbudowa mocy produkcyjnych Grupy CIECH w obszarze krzemianów – w latach 2016 i 2018 Grupa przeprowadziła inwestycje w zakładach CIECH w Żarach i Iłowej. Po zakończeniu najnowszej inwestycji w Żarach, zdolności te wzrosną do 240 tys. ton rocznie. Obecnie w Europie obłożenie mocy produkcyjnych krzemianów jest na poziomie bliskim maksymalnego, a zdecydowana większość producentów wytwarza krzemiany sodu na własny użytek. CIECH zajmuje na europejskim rynku trzecią pozycję pod względem mocy produkcyjnych, a pierwszą pod względem wielkości sprzedaży. Grupa eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

Zobacz:   19. Festiwal Telemannowski w Żarach

– W czasie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19, biznes produkcji krzemianów okazał się względnie odporny – poziom produkcji nie spadł poniżej 80 proc. mocy. Obecnie wykorzystujemy pełne zdolności produkcyjne, a dodatkowe ilości krzemianów z nowego pieca w Żarach mamy już częściowo zakontraktowane – mówi Andrzej Dawidowski, szef biznesu krzemianowego w Grupie.

W ramach segmentu Krzemiany i Szkło, Grupa produkuje krzemiany sodu i potasu (w formie stałej i płynnej) oraz opakowania szklane. Krzemiany sodu są stosowane w produkcji wspomnianej krzemionki strącanej, detergentów papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach, natomiast krzemiany potasu w produkcji chemii budowlanej czy spawalnictwie.