31 stycznia był ostatnim dniem służby w Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Marka Świerlińskiego – Dyżurnego Operacyjnego w Komendzie Powiatowej PSP w Żarach. Z tej okazji odbył się uroczysty apel podczas którego został odczytana decyzja Komendanta Głównego PSP o zwolnieniu ze służby. Po apelu mł. bryg. Marek Świerliński pożegnał się z koleżankami i kolegami ze służby w PSP.

Mł. bryg. Marek Świerliński pożegnał się ze służbą w PSP w Żarach
fot. KP PSP w Żarach

Pan Marek Świerliński rozpoczął służbę w 1995 r. w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach na stanowisku stażysty w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Żaganiu w stopniu strażaka. W 1998 r. ukończył Szkołę Podoficerską PSP w Opolu jako prymus i otrzymał stopień sekcyjnego. Po utworzeniu z dniem 1 stycznia 1999 r. Komendy Powiatowej PSP w Żaganiu pełnił w niej służbę na stanowisku ratownika – kierowcy.

Zobacz:   Mężczyzna z bronią sterroryzował kamienicę w Żarach, padły strzały. 30-latek usłyszał 8 zarzutów

W 2000 r. został przeniesiony do służby w Komendzie Powiatowej PSP w Żarach na stanowisko ratownika kierowcy w JRG Żary gdzie dwa lata później rozpoczął służbę w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym na stanowisku starszego dyspozytora w Powiatowym Stanowisku Kierowania w Żarach. Awansował na kolejne stopnie podoficerskie otrzymując w 2007 r. stopień starszego ogniomistrza.

W 2007 r. ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Zielonogórskim a dwa lata później Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu i został mu nadany stopień młodszego aspiranta oraz został awansowany na stanowisko dyżurnego operacyjnego. W 2010 r. został awansowany na pierwszy stopień oficerski młodszego kapitana. W 2021 r. został awansowany na stopień młodszego brygadiera.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

W tracie służby Marek Świerliński został odznaczony i wyróżniony brązowym krzyżem zasługi, srebrnym medalem za długoletnią służbę, srebrną odznaką za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej, srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa.