Mieszkańcy powiatu żarskiego od pierwszych informacji o wybuchu wojny na Ukrainie ruszyli z pomocą dla potrzebujących. Jedni oferują schronienie uciekającym przed wojną inni przekazują pomoc materialną. Każdy kto chce może pomóc. W powiecie żarskim zbiórka darów dla Ukrainy, gdzie będzie można przekazać niezbędne rzeczy rusza w poniedziałek, 28 lutego, w Żarach i Jasieniu.

Zbiórka darów dla Ukrańców w Żarach. Gdzie? Co jest potrzebne?
fot. Pixabay;

Jak pomóc Ukrainie? Jest kilka opcji

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania – na kilka – kilkanaście dni
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym
Zobacz:   Odkryj Lubuskie pociągami. POLREGIO przygotowało 6 wyjątkowych wycieczek - pierwsza już w sobotę do Parku Mużakowskiego

Organizacje prowadzące zbiórki dla ofiar wojny wskazują, że potrzebne są również peleryny przeciwdeszczowe, materace, naczynia kuchenne, baterie, zestawy medyczne oraz maseczki wielorazowe.

Zbiórka darów dla Ukrainy w Żarach

Zbiórka w Żarach będzie prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż od 28 lutego, do odwołania. Przyjmowane będą materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa, środki higieny (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itp.), nowy sprzęt kwatermistrzowski (śpiwory, koce, łóżka polowe itp.). Dostarczenie materiałów należy wcześniej uzgodnienić telefonicznie z biurem oddziału rejonowego w Żarach przy ul. Myśliwskiej 5 pod numerem telefonu 607 323 794.

Zobacz:   Próbował zapłacić podrobionym banknotem w markecie

Zbiórka darów w Jasieniu

Mieszkańcy Gminy Jasień, którzy chcieliby dobrowolnie przekazać materiały opatrunkowe, środki do dezynfekcji oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie, mogą złożyć produkty w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Jasieniu.


Jeżeli masz informacje o punktach organizujących zbiórki darów pomocowych dla Ukraińców i chciesz uzupełnić powyższą listę, skontaktuj się z nami lub daj znać w komentarzu poniżej.