Druga edycja ogólnopolskiej akcji proekologicznej Oponeo – Kręci nas Recykling dobiegła końca. W tegoroczną akcję proekologiczną zaangażował się Lubomyśl oraz Sieniawa Żarska gdzie lokalnej społeczności udało się zebrać 130 kg śmieci oraz 2 sztuki opon. Akcja została zorganizowana przez Oponeo.pl we współpracy z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim. Lokalną zbiórkę koordynowała Fundacja Pięknolesie.

Opony i śmieci zebrane podczas akcji Kręci nas Recykling 2023 w Sieniawie Żarskiej
Opony i śmieci zebrane podczas akcji Kręci nas Recykling 2023 w Sieniawie Żarskiej – fot. Oponeo.pl

Będzie więcej zieleni – 3000 nowych nasadzeń

W akcję Kręci nas Recykling 2023 zaangażowało się aż 1871 wolontariuszy, którzy podczas regionalnych akcji sprzątali tereny zielone w swojej okolicy, zbierając śmieci i porzucone opony. Dodatkowo w akcji udział wzięli także klienci Oponeo.pl, którzy w czasie trwania tej edycji zdecydowali się na zakup opon z montażem i pozostawili swoje zużyte komplety ogumienia w oznakowanym logiem akcji serwisie. Oponeo.pl za każde zebrane podczas trwania akcji cztery opony zadeklarowało się posadzić jedno nowe drzewo. Jesienią posadzonych zostanie ich aż 3000.

Zobacz:   Rząd bierze się się za niemieckie odpady w Tuplicach. Wiceminister Jacek Ozdoba: "oczekujemy natychmiastowego działania Niemiec"

Nadrzędnym celem kampanii jest szerzenie świadomości ekologicznej. Naszym celem była organizacja 50 akcji sprzątania śmieci. Duże zaangażowanie lokalnych działaczy i wolontariuszy sprawiło, że odbyło się ich ponad 60. Skala działań była podobna do ubiegłorocznej, jednak jednymi z ważniejszych wyróżników tegorocznej akcji jest wsparcie skierowane dla schronisk oraz recykling materiałowy części znalezionego ogumienia – podsumowuje Sebastien Nowicki z Oponeo.pl.

Granty na schroniska dla zwierząt

Kręci nas Recykling to akcja, która działa wielotorowo. Wolontariusze, angażujący się w lokalne zbiórki odpadów, nie tylko bezpośrednio przyczyniają się do poprawy jakości miejsca, w którym żyją, Oponeo.pl ufundowało również aż 10 grantów dla schronisk. Zostaną przekazane do placówek wytypowanych przez gminy, gdzie zebrano największą ilość odpadów i opon.

Zobacz:   Rząd bierze się się za niemieckie odpady w Tuplicach. Wiceminister Jacek Ozdoba: "oczekujemy natychmiastowego działania Niemiec"

Maty sportowe z zebranych opon

Porzucone ogumienie ulega powolnemu procesowi defragmentacji. Toksyczne mikrocząsteczki przenikają do gleby i wody, stanowiąc zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Jednym z celów drugiej edycji było szerzenie świadomości na temat przetwarzania zużytych opon poprzez działania praktyczne. Partner strategiczny Grupa Recykl S.A. przetworzy część z zebranego podczas akcji ogumienia na wysokiej jakości granulat gumowy. Ten z kolei firma Rekoplast Kompozyt wykorzysta do wyprodukowania 6000 m2 mat sportowych.

Kręci nas Recykling – organizatorzy

Tegoroczna edycja Kręci nas Recykling stanowi kontynuację projektu rozpoczętego wiosną 2022 roku. Oponeo we współpracy ze znanym ekologiem Dominikiem Dobrowolskim zainicjowało akcję, do której przyłączyło się kilkadziesiąt inicjatyw lokalnych i wiele serwisów oponiarskich. Szerzenie wiedzy ekologicznej to jeden z najważniejszych celów kampanii. Polacy nadal nie mają świadomości, w jaki sposób utylizować zużyte ogumienie. Wg. badań SW Research przeprowadzonych na zlecenie Oponeo aż 13% ankietowanych nigdy nie oddało zużytego ogumienia do utylizacji.

Zobacz:   Rząd bierze się się za niemieckie odpady w Tuplicach. Wiceminister Jacek Ozdoba: "oczekujemy natychmiastowego działania Niemiec"

Więcej o akcji oraz wyniki poszczególnych miast można znaleźć na stronie Kręci nas Recykling.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz