Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o rozpoczęciu postępowania administracyjnego, związanego z wpisaniem do rejestru zabytków województwa lubuskiego bramy wjazdowej na teren kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Lubanicach, w gminie Żary. Wniosek aby brama kościoła w Lubanicach objęta została ochroną, złożyła Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w dniu 1 sierpnia 2024 roku.
Brama kościoła w Lubanicach, która ma zostać wpisana na listę zabytków, stanowi integralny element kompleksu kościelnego, będącego ważnym punktem historycznym i kulturowym regionu. Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Lubanicach, z którym związana jest brama, jest cennym obiektem sakralnym, od lat służącym lokalnej społeczności. Wyróżnia się nie tylko swoją architekturą, ale także długą historią, będącą świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach regionu.
Kościół w Lubanicach to gotycka budowla pochodząca z XIV wieku. Został przebudowany w XV wieku oraz na początku XVI wieku, a następnie powiększony o zakrystię i kaplicę w XVI–XVII wieku. W XVIII i XIX wieku kościół poddano poważnym remontom. Od 1528 do 1945 roku świątynia należała do ewangelików. Warto wspomnieć, że w 1523 roku proboszczem w Lubanicach został Mikołaj Jakubica, który zasłynął z przetłumaczenia Biblii na język dolnołużycki.
Wpisanie bramy na listę zabytków jest ważnym krokiem w procesie ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu, a także ma ma istotne znaczenie dla przyszłości bramy. Zabytki, które znajdują się na tej liście, zyskują szczególną ochronę prawną. Z jednej strony, wpis ten zapewni ochronę prawną zabytku i umożliwi uzyskanie środków na jego konserwację i remont. Z drugiej strony, ograniczy możliwości przebudowy lub rozbiórki bramy.