W ramach projektu „Dokumenty – bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna” realizowanego przez Komendę Stołeczną Policji oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, w poniedziałek oraz środę, 4 i 6 października, w żarskiej komendzie odbyły się szkolenia dla policjantów służb prewencji oraz kryminalnych. W ramach szkolenia policjanci otrzymali poręczne testery autentyczności dokumentów.

Policjanci otrzymali nowe testery autentyczności dokumentów
fot. Lubuska Policja

Policjanci z Żar doskonalili umiejętności ujawniania podrobionych i przerabianych dokumentów i otrzymali do tego nowe specjalistyczne urządzenie. Podczas spotkania funkcjonariusze dowiedzieli się jakie są charakterystyczne cechy i zabezpieczenia świadczące o autentyczności dokumentów, a brak których może świadczyć, że jest on fałszywy. Każdy uczestnik został również wyposażony w poręczne testery autentyczności dokumentów.

Zobacz:   Mężczyzna z bronią sterroryzował kamienicę w Żarach, padły strzały. 30-latek usłyszał 8 zarzutów

Zdobyta wiedza oraz te niewielkie urządzenia w rękach policjantów pomogą w skuteczny sposób ujawniać fałszywe dokumenty, które pojawiają się w obiegu. Legitymując obcokrajowców, policjanci mają do czynienia z dokumentami takimi jak prawo jazdy, dowody osobiste czy paszporty – teraz będą mogli przeprowadzić wstępną weryfikację w przypadku podejrzenia podrobienia, czy przerobienia dokumentu.

Szkolenia tego typu odbędą się w każdym powiecie województwa lubuskiego