Obecnie aż 118 samorządów w kraju z czego 6 w województwie lubuskim realizuje bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Dowiedz się, kto może z nich skorzystać, a także dlaczego naprawdę warto przyjąć to szczepienie.

Szczepienia przeciw HPV: sprawdź gdzie w Lubuskiem są one bezpłatne
fot. Unsplash

Wirusy HPV związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – podkreśla prof. Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Związek między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi został potwierdzony już wiele lat temu – za jego odkrycie prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 r. nagrodę Nobla.

Szczepionka przeciw HPV jest zatem szczepionką przeciwwirusową, która może skutecznie zapobiec zachorowaniu na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Dlatego dedykowana jest zarówno osobom płci żeńskiej, jak i męskiej, a konkretnie dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania płciowego (najczęściej w wieku kilkunastu lat).

Najbardziej aktualne zalecenia wskazują, że rutynowo powinno się szczepić dziewczęta w wieku od 11-12 lat, natomiast po 13. r.ż. zaleca się szczepienie osób, które nie zostały zaszczepione wcześniej lub nie otrzymały pełnego cyklu szczepień. Najkorzystniejsze jest szczepienie kobiet przed potencjalną ekspozycją na zakażenie HPV, a więc przed inicjacją seksualną – czytamy w opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do jednego z samorządowych programów profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Zobacz:   Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku: Oto największe, piłkarskie talenty w regionie!

Z opinii tej wynika, że w zależności od kraju czy ośrodka eksperckiego zalecany wiek szczepienia dziewcząt może być różny i wynosi od 9 do 18 lat, podczas gdy dla chłopców jest nawet nieco szerszy: mieści się w przedziale od 9 nawet do 21 lat.   

Jedno jest pewne. Naprawdę warto przyjąć szczepienia przeciw HPV przed rozpoczęciem życia seksualnego!

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV – czytamy na prowadzonej przez uznanych ekspertów ds. zdrowia publicznego stronie Szczepienia Info.

Zobacz:   Problemy z wodą w Żarach i Lubsku - trwa awaria wodociągów

Specjaliści ostrzegają, że infekcje wywołane przez wirusy HPV są często bezobjawowe i nie istnieje na nie żadne lekarstwo. To właśnie dlatego najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia.

Nabycie naturalnej odporności, czyli po przechorowaniu, w przypadku HPV nie jest możliwe, gdyż miano przeciwciał po zachorowaniu jest za niskie, aby uchronić przed ponowną infekcją – zaznacza prof. Jan Kotarski.

Oznacza to w praktyce, że jedna osoba może zakazić się tym wirusem kilka razy w toku swojego życia. Tymczasem szczepienia przeciw HPV zwiększają miano przeciwciał 1000-10000 więcej niż infekcja, dzięki czemu skutecznie chronią one organizm przed zakażeniem. Jednocześnie eksperci podkreślają, że szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane.

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90-procentową redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90-procentowe zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85 proc. zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy – czytamy na stronie Szczepienia Info.

Zobacz:   Zbiórka elektrośmieci w Żarach. Sprawdź gdzie oddać zużyty sprzęt RTV i AGD

Gdzie można bezpłatnie zaszczepić się przeciw HPV?

Na razie w Polsce szczepienia przeciw HPV choć zalecane, to jednak nie są wciąż finansowane z budżetu Ministra Zdrowia. Bezpłatne szczepienia przeciw HPV oferują za to liczne polskie samorządy. Poniżej podajemy listę konkretnych miejsc, w których można obecnie z tej formy profilaktyki skorzystać.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w województwie lubuskim:

  •     Żary (12, 16 lat dziewczynki)
  •     Międzyrzecz (13 lat, dziewczynki)    
  •     Świdnica (13 lat, dziewczynki)
  •     Zielona Góra (13 lat, dziewczynki)    
  •     Skwierzyna (13 lat, dziewczynki)
  •     Pszczew (dziewczynki)

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnego szczepienia przeciw HPV, realizowanego z programów samorządowych można uzyskać m.in. na stronach internetowych danego miasta, powiatu czy gminy. W razie wątpliwości lub pytań można skontaktować się również telefonicznie lub osobiście z daną jednostką organizacyjną (np. w siedzibie urzędu czy starostwa).

Na koniec warto wspomnieć, że w niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie ogólnopolskiego programu szczepień przeciw HPV, w ramach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.