Trwa nabór do Straży Granicznej. Na nowych funkcjonariuszy w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej czeka 70 etatów. Od stycznia obowiązują sprzyjające kandydatom regulacje, nie obowiązuje już limit wieku a za pomocą specjalnego modułu kandydat będzie mógł na bieżąco obserwować poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego.

Trwa nabór do Straży Granicznej. Osoby mające więcej niż 35 lat również mają szansę by założyć mundur
fot. Straż Graniczna

W ubiegłym roku od kandydatów do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej wpłynęło blisko 520 podań o przyjęcie do służby. Zgodnie z przyjętym limitem w szeregi oddziału przyjęto 70 nowych funkcjonariuszy SG.

Nowy rok przyniósł nowe, sprzyjające kandydatom zasady naboru do Straży Granicznej. Od 1 stycznia można mieć więcej niż 35 lat by zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej. Ponadto od początku roku obowiązują także nowe zasady dotyczące ustalenia terminu złożenia dokumentów. Uruchomiony został bowiem modułu „Nabór do służby w SG” za pomocą którego kandydat będzie mógł na bieżąco, online, obserwować poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego do służby w Straży Granicznej. Każdy z kandydatów ma również możliwość, by zmierzyć się z próbnym testem sprawności fizycznej i sprawdzić swoją kondycję oraz wydolność. Osoby chętne aby spróbować swoich sił, powinny wcześniej datę ustalić z funkcjonariuszami kadr. 

Zobacz:   Przemytnicy z migrantami zatrzymani na polsko-niemieckiej granicy

W tym roku na chętnych do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej czeka kolejnych 70 miejsc. Zainteresowanie służbą jest bardzo duże, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o złożeniu dokumentów. Dla usprawnienia naboru we wszystkich placówkach Nadodrzańskiego Oddziału SG wyznaczono osoby, z którymi kandydaci mogą kontaktować się telefonicznie pod numerami podanymi na naszej stronie internetowej. Uzyskają tam wyczerpujące informacje. Szczegółowe informacje o naborze oraz wzory wymaganych dokumentów kandydaci znajdą na stronie internetowej Nadodrzańskiego Oddział SG w zakładce „Nabór do służby”. Wszyscy chętni mogą składać dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach NoOSG, a także od 1 stycznia tego roku kandydaci do służby powinni zalogować się do modułu „Nabór do służby w SG” i mogą tam również ustalić termin złożenia dokumentów.

Zobacz:   Przemytnicy z migrantami zatrzymani na polsko-niemieckiej granicy

Jak odbywa się nabór do Straży Granicznej

Postępowanie kwalifikacyjne, które przechodzi kandydat podzielone jest na dwa etapy. Podczas pierwszego etapu komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim wstępną rozmowę. Następnie kandydat przechodzi badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. Podczas drugiego etapu odbywającego się w siedzibie NoOSG, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i kolejną rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu adepci przechodzą badania lekarskie, a na ich podstawie komisja lekarska ustala ich zdolność do służby.

Zobacz:   Przemytnicy z migrantami zatrzymani na polsko-niemieckiej granicy

Jeśli masz polskie obywatelstwo, nie jesteś karany/karana, masz co najmniej średnie wykształcenie (matura nie jest wymagana), jesteś gotowa/gotowy podporządkować się szczególnej dyscyplinie i posiadasz odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby to nie zwlekaj.