Legenda polskiego rolnictwa, kombajn Bizon, każdego roku podczas żniw stanowi istotny element wiejskiego krajobrazu. W Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością od lat i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie cokolwiek się zmieni pod tym względem. Chociaż na rynek wprowadzane są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie maszyny, solidny, masywny i trwały Bizon nie ma sobie równych — a przynajmniej tak uważa wielu rolników. Co oferuje ten kombajn, że cieszy się tak dużym zaufaniem?

Legendarny kombajn Bizon przygotowuje się do żniw
fot. materiał promocyjny partnera, zenox.pl

Bizon — polski kombajn z charakterem

Bizon to kombajn, który umożliwia zbiór nie tylko zboża, ale również słonecznika, kukurydzy, rzepaku i różnych roślin nasiennych. Produkcją tej maszyny zajmowała się przez lata Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku, która istnieje do dziś, choć ostatniego Bizona wypuściła na rynek w 2004 r. Cały okres produkcyjny tych kombajnów trwał od 1970 r. W tym okresie wyszło naprawdę wiele różnych modeli. Trafiały na rynek zagraniczny, m.in. do Włoch, Węgier, Finlandii, Iranu, Grecji, Irlandii, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Danii, Czechosłowacji, Białorusi, a nawet do Brazylii. Obecnie nadal wielu rolników z nich korzysta nie tylko ze względu na solidną konstrukcję, ale i wysoką dostępność części zamiennych. Dużą zaletą tych maszyn jest również wytrzymały i dość wydajny silnik. 

Bizon na przestrzeni lat

Modele Bizona zmieniały się na przestrzeni lat. Pierwszy był model Z040/KZS-3 produkowany w latach 1970-1973. Bardzo ciekawie prezentowała się również wersja kombajnu wyposażona w gąsienice, czyli znamienny model Z040s oraz Z050s (Super). Na przestrzeni lat produkowano też wersje z workownikiem — Z041 czy Z051 (Super). Uwagę zwraca również prototyp z wytrząsaczami bębnowymi — Z056N. Pamiętna była wersja Z057 (Super), która miała docelowo trafić do Tunezji, ale ostatecznie pozostała w kraju. Jako ciekawostkę warto przypomnieć również Z058s (Rekord), czyli model eksportowy, który był wyposażony w gąsienice i miał służyć jako pomoc przy zbiorach ryżu. Ostatni kombajn zbożowy z Płocka nazwany Bizonem to TC5040 (New Holland Bizon).

Gdzie kupić części do kombajnu Bizon?

Części do Bizona najlepiej zamawiać w internetowych sklepach rolniczych. Dzięki zakupom online w ekonomiczny, wygodny i szybki sposób będziesz w stanie zadbać o to, by Twój sprzęt był dobrze przygotowany do żniw. Przed sezonem konieczny jest kompleksowy przegląd maszyny. Trzeba wymienić wszystkie zużyte lub uszkodzone części i dokonać niezbędnych napraw, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas żniw. Oferta sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży części zamiennych do maszyn rolniczych jest niezwykle urozmaicona. Dodatkowo można liczyć na sprawną wysyłkę pod wskazany adres oraz możliwość skorzystania z fachowego doradztwa. Oferowane zamienniki wyróżniają się wysoką jakością i pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów, więc można oczekiwać trwałości i niezawodności przez długi czas. Oprócz tego w ramach jednego zamówienia można nabyć części do innych maszyn i sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie.