Wielu właścicieli domów, jeśli pozwalają na to warunki, decyduje się na budowę tarasu. Miejsce to sprawdza się idealnie jeśli chodzi o strefę relaksu, ale jest również na tyle reprezentacyjne, aby przyjmować tam przyjaciół czy znajomych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tarasów są te wybudowane bezpośrednio na gruncie. Jak zrobić taras na gruncie – to pytanie pada bardzo często, a my spróbujemy dzisiaj znaleźć na nie odpowiedź!

Jak zrobić taras na gruncie?
Materiał promocyjny partnera – fot. aluminiowezabudowy.pl

Taras na gruncie – od czego zacząć?

Przydomowy taras może z jednej strony pełnić wiele praktycznych funkcji, z drugiej być wizualną wizytówką naszej nieruchomości. Przed przystąpieniem do prac budowlanych warto jednak poznać najważniejsze zasady, co pozwoli uniknąć błędów i stworzyć niezwykle klimatyczne miejsce. O czym pamiętać przy projektowaniu tarasu na gruncie? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie przemyśleć całą koncepcję, skupiając się nie tylko na indywidualnych potrzebach, ale przede wszystkim warunkach terenowych. Jedną z najważniejszych rzeczy w tym kontekście jest stworzenie prawidłowe hydroizolacji, a więc ochrony przeciwwodnej, która będzie mieć znaczny wpływ na wytrzymałość tarasu. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest zadbanie o warstwę izolacyjną, która będzie chronić przede wszystkim przed wilgocią, a co za tym idzie – korozją metalowych elementów. Wykonanie projektu najlepiej zlecić specjalistom, którzy podejdą do tematu kompleksowo, opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy. Do zadanie tego trzeba podchodzić zawsze indywidualnie i brać pod uwagę jak najwięcej czynników, które mogą wpłynąć na finalny efekt.

Jak zrobić taras na gruncie?

Projekt tarasu zbudowanego bezpośrednio na gruncie musi uwzględniać nie tylko warstwy izolacyjne, ale także wszelkiego typu odpływy, rodzaj materiałów, wymiary konstrukcji itp. Taras wykonuje się najczęściej z płyt betonowych, a później wykłada się je kostką brukową, kaflami, pokrywa żywicą lub po prostu maluje specjalną farbą. Wszystko po to, aby taras wytrzymał nawet najtrudniejsze warunki pogodowe, ale przy okazji miał walory estetyczne. Budowę tarasu można podzielić na kilka etapów, a wśród nich wyróżniamy przede wszystkim: przygotowanie podłoża, montaż krawężników, wykonanie nawierzchni samego tarasu, jej wykończenie oraz pielęgnację. Warto postawić na sprawdzonego wykonawcę, a także dobrej jakości materiały, co pozwoli na cieszenie się tym miejscem przez bardzo długi okres.

Budowa tarasu na gruncie – czy warto?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednej prostej odpowiedzi. Nie ma jednak co kryć, że taras na gruncie to stosunkowo proste, wygodne i przynoszące mnóstwo korzyści rozwiązanie, dzięki któremu nasz teren zyska nowe oblicze. Projektując taras warto uwzględnić każdy detal, w tym także zastanowić się nad kolejnymi możliwymi krokami takimi jak na przykład stworzenie zadaszenia. Z racji tego coraz popularniejsza staje się zabudowa balkonu w bloku, na podobny pomysł wpadają właściciele tarasów. Dzięki temu mogą korzystać z tej przestrzeni niezależnie od pogody, co pozwala ponadto na dowolną aranżację.