15 października Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) zapowiada przeprowadzenie 41 badań exit poll we wszystkich okręgach wyborczych, a także własny wieczór wyborczy. Ta innowacyjna relacja będzie dostępna online, w mediach społecznościowych oraz na głównych stronach 100 najpopularniejszych portali lokalnych w całym kraju. Mieszkańcy powiatu żarskiego, ten wyjątkowy wieczór wyborczy będą mogli zobaczyć w portalu Żary24 online.

Wyniki exit poll i wieczór wyborczy OGB Pro w portalu Żary24 online
fot. materiały prasowe/OGB

Jak informuje Łukasz Pawłowski, Prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, firma podpisała już ponad 60 umów z lokalnymi portalami, a rozmowy z kolejnymi kilkudziesięcioma trwają. W zamian za udostępnienie wieczoru wyborczego, portale lokalne będą mogły zaprezentować swoim czytelnikom wyniki wyborów, w tym procentowe poparcie partii oraz podział mandatów w ich okręgach już o godzinie 21:00. Co warte podkreślenia, z każdym portalem OGB współpracuje na zasadach wyłączności w danym mieście czy powiecie.

OGB dostarczy portalom takie dane jak preferencje wyborcze w ich okręgu z podziałem na wiek, płeć, wykształcenie, a także wyniki Early Late Poll przygotowane dzięki obserwatorom OGB obecnym w komisjach wyborczych w trakcie liczenia głosów. Dodatkowo portale będą mogły korzystać z materiałów graficznych i wideo przygotowanych przez OGB. Pawłowski podkreśla, że ta „Lokalna Sieć Wyborcza” będzie mogła konkurować z największymi mediami w Polsce.

Portale, z którymi już podpisano porozumienia to liderzy mediów lokalnych: lovekrakow.pl, tuwroclaw.pl bydgoszcz.com, wpoznaniu.pl pulsgdanska.pl rzeszow-news.pl czy wszczecinie.pl, a w województwie lubuskim są to m.in. należące do Regioneo.pl portale zary24.pl i zagan24.eu.

Dodatkowo w trakcie badania Exit Poll, Ogólnopolska Grupa Badawcza zada w każdym województwie inne, dodatkowe pytanie na palące tematy. W województwie mazowieckim będzie to pytania o budowę CPK, w województwie pomorskim o budowę pierwszej elektrowni atomowej, w dolnośląskim o zamknięcie kopali Turów, a w warmińsko-mazurskim o słuszność budowy kanału na Mierzei Wiślanej. Pytania w formie referendalnej z odpowiedziami: “Tak/Nie” będą stanowić dodatkową wiedzę podczas wieczoru wyborczego.

Oprócz mediów lokalnych, z którymi nadal rozmawiamy i jesteśmy otwarci na kolejne zgłoszenia, rozmawiamy też z portalami horyzontalnymi, dla których mamy propozycje danych ogólnopolskich. Nazwaliśmy to roboczo “PAP-em na wybory”, ponieważ możemy dostarczać na żywo unikalne dane, informacje i materiały w trakcie wieczoru wyborczego. – mówi Łukasz Pawłowski, prezes OGB. – Jestem przekonany, że wyników exit poll OGB Pro oraz naszego wieczoru wyborczego nie będzie się dało nie zauważyć w niedzielę wyborczą oraz następnego dnia, podczas którego relacja będzie trwać nadal. – dodaje.

OGB planuje nie tylko przedstawić dokładny podział mandatów w każdym okręgu, ale także zapytać Polaków o motywacje ich wyboru, kluczowe tematy i ocenę ostatnich 8 lat. Po raz pierwszy w historii zostaną przedstawione wyniki wyborów do Senatu i zwycięzcy w poszczególnych okręgach, co ma uczynić ten wieczór wyborczy zupełnie wyjątkowym w ciągu ostatnich 30 lat.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz