Przed nami ostatni etap XXIII edycji Puchar Tymbarku. W finałach ogólnopolskich w Warszawie zagrają najlepsze drużyny z kategorii wiekowych U-10 i U-12 dziewcząt oraz chłopców z każdego województwa. Rozgrywki rozpoczną się 14 czerwca na obiekcie stołecznego Hutnika, a zakończą 16 czerwca meczami o pierwsze miejsce na stadionie PGE Narodowym. Kto w fazie finałowej Pucharu Tymbarku będzie reprezentował województwo lubuskie?

Puchar Tymbarku 2023. Drużyny z województwa lubuskiego wystąpią w finale ogólnopolskim
fot. materiały prasowe

Finaliści Pucharu Tymbarku przeszli długą drogę, by zakwalifikować się do fazy ogólnopolskiej. Rywalizację rozpoczęli od etapów gminnych i powiatowych, a w maju o wymarzony awans grali w finałach wojewódzkich. Wymarzony, bo nagroda główna w turnieju jest jedyna w swoim rodzaju – to spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski, a także wyjazd na jeden z jesiennych meczów kadry w Warszawie.

Dodatkowa atrakcja to możliwość występu na płycie głównej stadionu PGE Narodowego, którą otrzymają uczestnicy meczów o pierwsze miejsce (w każdej kategorii wiekowej dziewcząt i chłopców). Kto jeszcze może liczyć na taki przywilej? Oprócz finalistów Pucharu Tymbarku, na murawie najważniejszego obiektu piłkarskiego w kraju występują wyłącznie piłkarze kadry narodowej oraz finaliści Pucharu Polski. Podczas rozgrywek można więc przeżyć naprawdę wyjątkowe chwile, które pozostaną w pamięci uczestników na długie lata.

Kto będzie reprezentował w Warszawie województwo lubuskie? W finałach regionalnych najlepsze okazały się być zespoły Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze (chłopcy, U-12 oraz U-10), Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze (dziewczęta, U-12) i drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu (U-10, dziewczęta).

Zobacz:   Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

– Chłopcy od zwycięstwa w finale wojewódzkim żyją wyjazdem na etap krajowy. Nie rozmawiają o niczym innym! To są najpiękniejsze momenty w pracy z dziećmi, gdy widzisz, że radość z gry jest dla nich mobilizacją do trenowania. W Warszawie naszą szkołę reprezentować będą dwie drużyny, a jest to zasługa dobrze prowadzonych klas sportowych. Systematyczny trening sportowy połączony z dodatkowymi zajęciami w ramach szkoły gwarantuje wystarczająco dużo bodźców do rozwoju, by odnosić sukcesy. Tym bardziej, że stawiamy nie tylko na szlifowanie umiejętności, ale także na zabawę i czerpanie radości z gry. Dlatego też wyniki nie są dla nas najważniejsze. W finałach ogólnopolskich liczymy przede wszystkim na świetną atmosferę. To są tylko dzieci, więc nie ma mowy o jakichkolwiek oczekiwaniach. Ich zadaniem jest uśmiechać się i cieszyć możliwością występu w tak wielkiej imprezie, a także zbierać doświadczenie w grze z rówieśnikami z innych województw. To podstawa, a wynik? Każdy bierzemy w ciemno! –powiedział Michał Grzelczyk, trener Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze.

– Dla wielu dziewczyn z naszej drużyny udział w tej edycji Pucharu Tymbarku to piłkarski debiut. Mamy tylko trzy zawodniczki, które systematycznie trenują piłkę nożną, pozostałe… grają w piłkę ręczną! Ja również zadebiutuję na tak dużej imprezie, bo uczę informatyki. Trener Mateusz Bielech prowadzący na co dzień zespół nie może pojechać do Warszawy z przyczyn zdrowotnych. Wszyscy jesteśmy bardzo zmotywowani. Pomaga w tym atmosfera w szkole po wygranej w finale wojewódzkim, nauczyciele i inni uczniowie bardzo cieszą się z naszego zwycięstwa i kibicują nam. To prawdopodobnie pierwszy taki sukces w wykonaniu dziewcząt od istnienia naszej szkoły! Cieszę się szczególnie dlatego, że w drużynie występują moje córki, to one zainicjowały powstanie szkolnej reprezentacji. Na finałach ogólnopolskich spodziewamy się przede wszystkim dobrej zabawy. Już sam wyjazd jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Co ciekawe, dziewczęta równie mocno, co Pucharem Tymbarku, ekscytują się meczem Polska – Niemcy, który obejrzą na żywo –powiedział Tomasz Skierski,trener Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze.

Zobacz:   Remont drogi w Grabiku - utrudnienia w ruchu przez cały wrzesień. ZDW wyznaczył objazdy

Finały ogólnopolskie Pucharu Tymbarku rozpoczęło oficjalne otwarcie na stadionie Hutnika Warszawa, 14 czerwca o godz. 9:00. 15 czerwca rozgrywki będą kontynuowane na obiekcie Hutnika (wstęp wolny), a wielki finał na stadionie PGE Narodowym zaplanowano na 16 czerwca.

Cztery decydujące mecze będzie można śledzić na żywo od godz. 9:15 na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale telewizyjnym TVP Sport. Mecze sędziowane będą m.in. przez Szymona Marciniaka i Monikę Mularczyk. XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podobnie jak przed rokiem, prezydent obejrzy wielki finał turnieju na stadionie PGE Narodowym z wysokości trybun. Tego samego dnia o godz. 20:45 zagrają na nim piłkarze reprezentacji Polski, którzy zmierzą się w spotkaniu towarzyskim z kadrą Niemiec.

Zobacz:   Zwłoki kobiety z tatuażami znalezione w lesie koło Jasienia. Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości

Obecni będą na tym meczu także wszyscy uczestnicy finału ogólnopolskiego Pucharu Tymbarku. Wśród zawodników drużyny trenera Fernando Santosa jest wielu byłych uczestników Pucharu Tymbarku. To m.in. Arkadiusz Milik (Juventus), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) czy Jakub Kamiński (Vfl Wolfsburg). Organizatorzy turnieju podkreślają w ten sposób, że uczestnictwo w rozgrywkach może być pierwszym krokiem na drodze do spełnienia piłkarskich marzeń i gry w narodowych barwach.

Doskonale pamiętam, jak pozytywne emocje budził we mnie udział w Pucharze Tymbarku. Jako dzieciaki mogliśmy rywalizować z rówieśnikami z całego kraju, co tylko nas mobilizowało i przynosiło radość. To był pierwszy etap mojej pogoni za marzeniami, które się spełniają. Trzeba tylko mocno w to wierzyć i ciężko pracować na każdym etapie rozwoju. Spotkanie z reprezentantami Polski, finał na magicznym PGE Narodowym, to musi działać na wyobraźnię. Mocno kibicuję wszystkim uczestnikom, czekam na rozstrzygnięcia i życzę powodzenia! – powiedział Jakub Kamiński, były uczestnik rozgrywek, który znalazł się w kadrze reprezentacji Polski na mecz z Niemcami.

Patronat nad rozgrywkami objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz