Poznaliśmy zwycięzców finału regionalnego XXIII edycji Pucharu Tymbarku w województwie lubuskim. Najlepsze drużyny dziewczynek i chłopców w kategoriach U-10 i U-12 czeka teraz finał ogólnopolski w Warszawie, w którym zmierzą się z rówieśnikami z całego kraju. Kto zagra w stolicy o wielki finał na stadionie PGE Narodowym?

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu (dziewczynki U-10) – fot. materiały prasowe

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku w województwie lubuskim odbyły się 15 i 16 maja na boiskach OSiR w Lubsku. Do rywalizacji przystąpiło ponad 700 dzieci z 74 drużyn podzielonych na trzy kategorie wiekowe – U-8, U-10 i U-12 – z oddzielnymi klasyfikacjami dla drużyn dziewczynek i chłopców.

Wśród najstarszych uczestników Pucharu Tymbarku najlepszym zespołem dziewczynek okazała się być Szkoła Podstawowa nr 15 w Zielonej Górze, która w finale pokonała 10:1 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu. W kategorii U-12 chłopców zwyciężyli z kolei zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze – w ostatnim meczu wygrali 3:0 z drużyną Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim.

W kategorii U-10 województwo lubuskie reprezentować będą w Warszawie drużyny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu (dziewczynki) oraz Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze (chłopcy). Reprezentantki placówki z Jasienia wygrały rozgrywki ligowe w swojej kategorii, a ich koledzy z Zielonej Góry pokonali w finale po rzutach karnych drużynę Szkoły Podstawowej w Kłodawie (po remisie 3:3 w regulaminowym czasie gry).

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Mistrzami regionu w kategorii U-8 zostały drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach (dziewczynki, zwycięstwo w systemie ligowym) oraz Szkoły Podstawowej nr 3 we Wschowie (chłopcy, wygrana w finale 7:3 z drużyną Szkoły Podstawowej nr 2 w Drezdenku).

– W rozgrywkach wzięły udział dzieci z wszystkich 14 powiatów w regionie. Emocji nie brakowało, zawodnicy dawali z siebie wszystko, szczególnie w starszych rocznikach. Jak to w piłce nożnej, nie brakowało niespodzianek. Przykładem mogą być chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze, którzy na pewnym etapie finałów wojewódzkich już pogodzili się z porażką i powrotem do domu, a ostatecznie wygrali rozgrywki w swojej kategorii. I to w wielkim stylu, w finale pokonując w rzutach karnych zespół, z którym wcześniej przegrali w fazie grupowej. Przez cały czas trwania zawodów dzieciom kibicował były reprezentant Polski Łukasz Garguła, który jest dziś trenerem kadr wojewódzkich w Lubuskim Związku Piłki Nożnej, a także trenerem Mobilnej Akademii Młodych Orłów – podkreśla Dariusz Kurzawa, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie lubuskim.

Zobacz:   W lubuskim wysyp ofert pracy. Coraz więcej firm z Żar czy Kostrzyna nad Odrą poszukuje pracowników

– Za nami niewątpliwie bardzo udane wydarzenie. Było dużo radości dla dzieciaków, a przede wszystkim to jest dla nas najważniejsze. Występ moich podopiecznych oceniam bardzo dobrze. Drużyna grała piłkę miłą dla oka. Jestem także zadowolony z postawy poszczególnych zawodników, nasz reprezentant, Maksymilian Chmielewski, został królem strzelców. Czego spodziewamy się po wyjeździe do Warszawy? Jeżeli już jechać, to po to, żeby zdobyć Puchar Tymbarku! Dla chłopców będzie to ogromna przygoda. Słowa „Warszawa”, „Stadion Narodowy” działają na ich wyobraźnię. Są pełni zapału i chęci do pracy na treningach. Mam nadzieję, że to przełoży się na ich grę –powiedział Tomasz Skrzypczak, trener Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze, zwycięskiej drużyny w kat. U-12 chłopców.

– Było ciężko! Nie spodziewałem się tak dobrego wyniku i dziewczynki również. Zagrały bardzo dobrze, wykonały to, co im nakreśliłem, wkładając przy tym w grę całe serce. Chyba do tej pory nie dotarło do nich jeszcze, że faktycznie jadą na finały krajowe. Emocje były spore, wygrana przyniosła łzy szczęścia i wielką radość. Jesteśmy z małej miejscowości, staramy się nie mieć zbyt wysokich oczekiwań przed wyjazdem do Warszawy. Na pewno będziemy walczyć, ale nie stawiamy sobie celów. Jedziemy po prostu zagrać i dać z siebie wszystko –mówi Marcin Stankiewicz, trener Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu, który zwyciężył w rozgrywkach wojewódzkich w kat. U-10 dziewczynek.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Finały ogólnopolskie Pucharu Tymbarku odbędą się 14-16 czerwca w Warszawie. Wielki finał na stadionie PGE Narodowym zaplanowano na 16 czerwca – tego samego dnia zostanie na nim rozegrany mecz towarzyski Polska – Niemcy.

Podsumowanie finału województwa lubuskiego XXIII edycji Pucharu Tymbarku:

KATEGORIA U-12 CHŁOPCÓW:
1. miejsce – SP 10 Zielona Góra
2. miejsce – SP 21 Gorzów Wielkopolski
3. miejsce – SP 2 Gubin
Najlepszy zawodnik: Marcin Brzeźny (SP 2 Gubin)
Król strzelców: Maksymilian Chmiel (SP 10 Zielona Góra)
Najlepszy bramkarz: Jeremi Siarek (SP 21 Gorzów Wlkp.)
KATEGORIA U-12 DZIEWCZYNEK:
1. miejsce – SP 15 Zielona Góra
2. miejsce – ZSP Jasień
3. miejsce – SP Sława
Najlepsza zawodniczka: Ola Chmal (SP Sława)
Królowa strzelców: Weronika Skierska (SP 15 Zielona Góra)
Najlepsza bramkarka: Gabriela Janusz (ZSP Jasień)
KATEGORIA U-10 CHŁOPCÓW:
1. miejsce – SP 10 Zielona Góra
2. miejsce – SP Kłodawa
3. miejsce – SP 1 Świebodzin
Najlepszy zawodnik: Iwo Chomin (SP 1 Świebodzin)
Król strzelców: Konstanty Macewicz (SP 10 Zielona Góra)
Najlepszy bramkarz: Aleksander Gross (SP Kłodawa)
KATEGORIA U-10 DZIEWCZYNEK:
1. miejsce – ZSP Jasień
2. miejsce – SP 1 Międzyrzecz
3. miejsce – SP Ołobok
Najlepsza zawodniczka: Nadia Kwiatkowska (SP 1 Międzyrzecz)
Królowa strzelców: Nadia Karsieka (ZSP Jasień)
Najlepsza bramkarka: Katy Kowalczyk (SP Ołobok)
KATEGORIA U-8 CHŁOPCÓW:
1. miejsce – SP 3 Wschowa
2. miejsce – SP 2 Drezdenko
3. miejsce – ZSP Jasień
Najlepszy zawodnik: Oliwier Krębusz (SP 3 Wschowa)
Król strzelców: Franciszek Kopala (SP 2 Drezdenko)
Najlepszy bramkarz: Jakub Bartosik (ZSP Jasień)
KATEGORIA U-8 DZIEWCZYNEK:
1. miejsce – SP 2 Żary
2. miejsce – SP Wędrzyn
3. miejsce – SP 11 Zielona Góra
Najlepsza zawodniczka: Julia Krawczyk (SP 2 Żary)
Królowa strzelców: Natalia Łotocka (SP 2 Żary)
Najlepsza bramkarka: Zofia Barzańska (SP 2 Żary)

XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.