Program Kolej Plus rozpoczął realizację 34 projektów zgłoszonych przez samorządy 11 województw. W ramach programu PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na projekt rewitalizacji linii kolejowej 275 Bieniów-Lubsko z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Rewitalizacja linii kolejowej 275 Bieniów-Lubsko w ramach programu Kolej+
fot. Wikipedia/Mohylek – Praca własna, CC BY 3.0

Projekt rewitalizacji linii kolejowej 275 z Bieniowa do Lubska jest jednym z 34 projektów w ramach Programu Kolej Plus. Inwestycje mają zwiększyć dostęp do kolei w Polsce i zlikwidować wykluczenie komunikacyjne. Zgodnie z zapowiedziami, realizacja programu umożliwi około 1,5 milionom mieszkańców z całej Polski korzystanie z kolei pasażerskiej. W ramach projektu realizowanego w powiecie żarskim, przewidziano budowę i przebudowę stacji i przystanków, które ułatwią korzystanie z pociągów wszystkim podróżnym. Szacunkowa wartość robót to niemal 66 mln zł, a zakończenie prac przewidywane jest w 2028 roku.

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

Po blisko 30 latach pociągi znów pojadą m.in. do Lubska i Jasienia. Ok. 25 tys. mieszkańców regionu zyska dogodną możliwość podróży koleją i dogodne połączenia kolejowe m.in. z Zieloną Górą. Dzięki planowanej budowie tzw. mijanki w Letnicy trasa zostanie włączona w linię Zielona Góra Główna – Żary (nr 370). Przebudowany odcinek linii pozwoli na przejazdy pociągów spalinowych z prędkością 120 km/h.

Po blisko 30 latach pociągi znów pojadą m.in. do Lubska i Jasienia

W ramach projektu przewidziano budowę i przebudowę stacji i przystanków, które ułatwią korzystanie z pociągów. Perony zostaną wyposażone m.in. w wiaty, ławki i czytelne informacje, a na antypoślizgowej nawierzchni będą udogodnienia dla osób niewidomych – ścieżki naprowadzające. Planowana budowa tzw. mijanki w Letnicy umożliwi włączenie trasy w linię Zielona Góra Główna – Żary, co pozwoli na zwiększenie przepustowości i dojazd z Lubska do Zielonej Góry w szacowanym czasie około 63 minut. Dobrą obsługę podróżnych zapewnią odpowiednio przygotowane perony w Lubsku (Lubsko Zachód, Lubsko, Lubsko Wschód), Budziechowie, Jasieniu, Bieszkowie, Biedrzychowicach Dolnych oraz wyremontowana stacja Bieniów.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie – w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Wartość robót wynosi niemal 66 mln zł, a zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na 2028 rok. Projekt rewitalizacji linii kolejowej 275 Bieniów-Lubsko to jedno z 34 przedsięwzięć, które wchodzą w skład Programu Kolej Plus. W sumie program obejmuje łącznie 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw. Realizacja programu umożliwi około 1,5 milionom mieszkańców Polski korzystanie z kolei pasażerskiej.