Już niebawem rusza kwalifikacja wojskowa w Żarach. Tegoroczna kwalifikacja zostanie przeprowadzona w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Żarach. Kwalifikacja wojskowa w powiecie żarskim będzie przeprowadzona w dniach od 20 czerwca do 14 lipca 2023 r.

Rusza kwalifikacja wojskowa w Żarach 2023 – kto musi się stawić i co trzeba wiedzieć?
fot. ©ESPECO/Regioneo.pl

Kwalifikacja wojskowa w Żarach ma na celu sprawdzenie zdolności fizycznych i umysłowych osób przeznaczonych do służby wojskowej oraz określenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa dla niektórych grup wiekowych i płciowych. Osoby, które nie stawią się do kwalifikacji, naruszają przepisy prawa i mogą ponieść za to konsekwencje prawne.

Kwalifikacja wojskowa w Żarach: Kto musi się stawić

W kwalifikacji wojskowej muszą wziąć udział mężczyźni urodzeni w 2004 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie – w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Kwalifikacji wojskowej muszą też stawić się osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.

Ponadto, kwalifikacji wojskowej muszą stawić się osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie – w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Kwalifikacja wojskowa to bardzo ważny proces, który pozwala na określenie zdolności do służby wojskowej oraz wstępną selekcję kandydatów. Komisja wojskowa dokona oceny ich zdolności fizycznych i umysłowych. W przypadku, gdy stwierdzona zostanie brak zdolności do czynnej służby wojskowej, przeprowadzane są kolejne badania oraz udzielana jest pomoc medyczna. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do służby wojskowej, zostaną powiadomione o dalszych krokach i terminach, które będą musiały spełnić.

Jeśli chodzi o dokumenty, należy posiadać ze sobą dowód osobisty oraz w przypadku mężczyzn urodzonych w latach 2002-2004, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki. W niektórych przypadkach należy mieć przy sobie dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie – w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Żarach, będzie prowadzona w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Żarach przy ul. Parkowej 9 w dniach od 20 czerwca do 14 lipca 2023 r.

Kwalifikacja wojskowa w Żarach: Terminarz posiedzeń Powiatowej Komisji Lekarskiej

 • Miasto Żary: od 20 do 26 czerwca 2023r.
 • Gmina Lubsko: od 27 do 30 czerwca 2023r.
 • Gmina Żary: od 03 do 05 lipca 2023r.
 • Miasto Łęknica: 05 lipca 2023r.
 • Gmina Jasień: od 06 do 07 lipca 2023r.
 • Gmina Brody: 07 lipca 2023r.
 • Gmina Trzebiel: 10 lipca 2023r.
 • Gmina Lipinki Łuż.: 11 lipca 2023r.
 • Gmina Tuplice: 12 lipca 2023r.
 • Gmina Przewóz: 12 lipca 2023r.
 • Kobiety: 13 lipca 2023r.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz