Ruszyły finały regionalne XXIII edycji Pucharu Tymbarku. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki z województwa lubuskiego już 15 i 16 maja wyjdą na boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku, by zagrać o awans do finału ogólnopolskiego w Warszawie. Tę drogę przeszła już wcześniej jedna z drużyn z regionu, która w 2019 roku wygrała Puchar Tymbarku na stadionie PGE Narodowym.

Puchar Tymbarku 2023: Regionalny finał już 15 i 16 maja w Lubsku
Puchar Tymbarku – fot. materiały prasowe

W XXIII edycji imprezy rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy.

Lubsko: Czas wyłonić największe piłkarskie talenty w województwie lubuskim

W tegorocznym finale województwa lubuskiego weźmie udział ponad 700 dzieci z 74 drużyn. Zawody potrwają dwa dni: pierwszego na boiskach przy ul. Bohaterów 3d w Lubsku zaprezentują się zawodnicy i zawodniczki z kategorii U-12 i dziewczynki z kategorii U-10, a drugiego najmłodsi uczestnicy Pucharu Tymbarku z kategorii U-8 oraz ich starsi koledzy z kategorii U-10.

Na zawodniczki i zawodników motywująco przed startem rozgrywek może podziałać fakt, że w nie tak dawnej przeszłości po wygraną w finale w Warszawie sięgnęli ich starsi koledzy z regionu. Tak było w 2019 roku przy okazji XIX edycji Pucharu.

Podczas finałów ogólnopolskich na stadionie PGE Narodowym w kategorii U-12 chłopców drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą w pięknym stylu pokonała rywali z Warszawy. Gol rozstrzygający wynik padł po strzale z rzutu wolnego w ostatniej minucie meczu. To świetny przykład na to, że zawody sportowe nie są tylko dla dzieci z większych miast. Pomimo, że wydaje się, iż najwyższy poziom piłki nożnej reprezentuje kilka dużych ośrodków, to mniejsze miasta także pokazują pasję do piłki, która znajduje odzwierciedlenie w wynikach – wspomina Adam Bogdański, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie lubuskim.

Zobacz:   17 kwietnia brak wody w Lubsku i okolicznych miejscowościach

W poprzednich latach w regionalnym finale Puchar Tymbarku w województwie lubuskim udział wzięli także zawodnicy i zawodniczki, którzy dziś występują w narodowych barwach. Wśród nich można wymienić m.in. Paulinę Dudek, środkową obrończynię francuskiego Paris Saint-Germain oraz reprezentacji Polski, a także Sebastiana Chuchnowskiego, piłkarza FASE Szczecin i reprezentacji Polski U-16.

Puchar Tymbarku to piękna piłkarska przygoda, która zostanie z uczestnikami na lata, ale także zabawa. Organizatorzy obok boisk ustawią foto budkę, w której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z koleżankami i kolegami z drużyny, a na miejscu pojawi się też maskotka Kubusia. – Sportowy duch, integracja i wspólna zabawa to coś, co określa Puchar Tymbarku od zawsze. Puchar łączy ludzi z różnych branż i w różnym wieku. A często również jest mocną trampoliną do dalszej kariery piłkarskiej dla najmłodszych – zaznacza Adam Bogdański.

Co czwarta szkoła w Polsce gra w Pucharze Tymbarku

Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych, niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.

Zobacz:   17 kwietnia brak wody w Lubsku i okolicznych miejscowościach

We wszystkich województwach zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym.

Piłkarskie święto w każdym województwie

Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu zakątków Polski.

Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie uprawiają regularnie sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się drużyny między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa, czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.

Zobacz:   17 kwietnia brak wody w Lubsku i okolicznych miejscowościach

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach mecze obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

Puchar Tymbarku oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski

Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski po tym jak tuż przed startem rozgrywek PZPN rozszerzył współpracę z marką. XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.