Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Należy wykupić polisę dla swojego pojazdu, tak aby nie trzeba było płacić wysokich kar finansowych za jej brak. Ofert ubezpieczenia OC jest naprawdę bardzo dużo. Warto więc wiedzieć, że można zdecydować się po prostu na najtańszą propozycję. Sprawdź, dlaczego nie warto przepłacać za polisę OC i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę!

Polisa OC - dlaczego nie warto przepłacać?
fot. Pixabay

Z czego wynikają różnice w cenach OC?

Wysokość cen polisy OC zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Na rynku jest ich wiele, więc stawki mogą mocno się różnić. Koszt ubezpieczenia zależy m.in. od marki i modelu, roku produkcji, rodzaju paliwa oraz pojemności silnika. Dodatkowo wpływa na to miejsce zamieszkania kierowcy. Znacznie ma także jego wiek i ewentualne zniżki za lata bezszkodowej jazdy.

Każda polisa jest taka sama

Bardzo ważne jest to, że polisa OC zawsze ma taki samo zakres ochrony oraz warunki. Ceny mimo wszystko nie są takie same. Najlepiej więc przejrzeć wiele ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę najkorzystniejszą. Istnieje kilka sposobów na obniżenie wysokości składki, jak zarejestrowanie samochodu ze współwłaścicielem czy też lata bezszkodowej jazdy. Takich metod jest więcej, jednak wyszukanie najkorzystniejszej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego to podstawa. Przepłacanie za OC nic nie zmienia – zawsze polisa pozostanie dokładnie taka sama, różni się jedynie cena.

Jak kalkulator OC pomoże w zakupie najtańszej polisy na rynku?

Do wyszukiwania najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia najchętniej wykorzystuje się kalkulatory OC, np. Porówneo. To darmowe i proste w użyciu narzędzie, które pomoże znaleźć najkorzystniejszą ofertę, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu. Wszystkie porównywarki działają na bardzo podobnej zasadzie. Należy uzupełnić formularz z podstawowymi informacjami, po czym program automatycznie znajduje najlepsze oferty ubezpieczenia OC. Nie warto przepłacać, a takie rozwiązanie gwarantuje znalezienie najtańszej opcji.

Jak działa kalkulator OC?

Pierwszym krokiem w korzystaniu z kalkulatora OC jest odpowiedzenie na kilka pytań. Należy podać dane osobowe oraz informacje o samochodzie, takie jak marka i model, rok produkcji, rodzaj paliwa czy pojemność silnika. Wszystko to ma umożliwić precyzyjne wyliczenie składki polisy OC. Zwykle wypełnienie takiego formularza zajmuje kilka minut i w razie problemów można liczyć na darmową pomoc konsultanta. Po podaniu potrzebnych danych program automatycznie wyświetla listę najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia z wyróżnianiem tej najtańszej. Kalkulatory OC porównują oferty naprawdę wielu firm. Samodzielne wyszukiwanie odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego zajmuje znacznie więcej czasu i wymaga często odwiedzenia biura. Kalkulator OC jest narzędziem online – często umożliwia nawet natychmiastowy zakup polisy. To o wiele wygodniejsze, szybsze oraz w pełni darmowe rozwiązanie dla kierowców.